RAPORT

Pogarda

Poufna rozmowa doradcy ds. bezpieczeństwa USA z głównym dyplomatą Chin

Wang Yi oraz Jake Sullivan (fot. Greg Baker - Pool/Getty Images; Win McNamee/Getty Images)
Wang Yi oraz Jake Sullivan (fot. Greg Baker - Pool/Getty Images; Win McNamee/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan odbył w miniony piątek rozmowę z czołowym dyplomatą Chińskiej Republiki Ludowej Wangiem Yi – podał Bloomberg. Żadna ze stron nie informowała oficjalnie o rozmowie.

Konflikt USA z Chinami o Tajwan. Prawdopodobieństwo „bardzo wysokie”

Prawdopodobieństwo konfliktu USA z Chinami o Tajwan jest bardzo wysokie, oświadczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów...

zobacz więcej

Bloomberg zaznaczył, że do kontaktu doszło niedługo przed wizytą prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w USA, na tle podwyższonych napięć między oboma krajami.

 

Prezydent Tajwanu w USA

 

Tsai Ing-wen ma zatrzymać się w Nowym Jorku w środę i czwartek w drodze do Gwatemali i Belize, a tydzień później – odwiedzić Kalifornię, gdzie wystąpi m.in. w bibliotece prezydenckiej Ronalda Reagana. Według doniesień mediów prezydent Tajwanu spotka się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

 

Czytaj także: Stany Zjednoczone zwiększają liczbę swych żołnierzy na Tajwanie

 

Odnosząc się do „tranzytu” Tsai Ing-wen przez Stany Zjednoczone rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził we wtorek, że ma on charakter prywatny, nieoficjalny i nie ma planów spotkań z przedstawicielami administracji USA. Mimo to chiński MSZ złożył formalny protest w związku z odwiedzinami tajwańskiej prezydent.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej