Wielki Jantar dla „Galerianek”

Festiwal w Koszalinie

Film „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec uhonorowano na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie nagrodą Wielkiego Jantara za najlepszy pełnometrażowy debiut fabularny w polskim kinie. To obraz o 14–letnich dziewczynkach poszukujących w polskich centrach handlowych mężczyzn – „sponsorów”, którzy w zamian za seks kupią im drogie ubrania i kosmetyki.

W jury konkursu pełnometrażowych debiutanckich filmów fabularnych – pod przewodnictwem reżysera Radosława Piwowarskiego – zasiadali aktorka Małgorzata Pieczyńska, operator Adam Sikora, reżyser Grzegorz Pacek i socjolog kultury Mirosław Pęczak.

„Galerianki” to film, który nikogo nie zostawi obojętnym – powiedział po ceremonii rozdania nagród Radosław Piwowarski. – Niech się zapali światełko w szkołach, w rodzinach i w samych dziewczynach – dodał, odnosząc się do problemu, który przedstawiono w tym filmie.

Anna Karczmarczyk za rolę Alicji w „Galeriankach” otrzymała w Koszalinie nagrodę za najlepszą debiutancką rolę kobiecą. Z kolei za najlepszą rolę męską uhonorowano Jaśka Aleksandrowicza, który wystąpił w filmie „Ego” Krzysztofa Jankowskiego.

Za najlepszy scenariusz jury nagrodziło film „Moja krew” w reżyserii Marcina Wrony. Scenariusz ten napisali wspólnie Marcin Wrona, Grażyna Trela i Marek Pruchniewski. Dramat „Moja krew” otrzymał ponadto Nagrodę Dziennikarzy, którzy uznali go za najlepszy film festiwalu.

Umierający bokser, bohater filmu, dochodzi do wniosku, że bardzo chciałby pozostawić na świecie coś po sobie i że pragnie zostać ojcem. Igor nie ma żony ani dziewczyny. Wpada na pomysł, by zawrzeć oryginalną umowę z młodą Wietnamką pracującą na stołecznym Stadionie Dziesięciolecia. Igor informuje dziewczynę (w jej roli Luu de Ly), że jeśli ta zgodzi się zajść z nim w ciążę i urodzić mu dziecko, on ożeni się z nią i pomoże jej zdobyć polskie obywatelstwo.

Nagrodę Publiczności tegorocznej edycji festiwalu „Młodzi i Film” otrzymała komedia sensacyjna „Ostatnia akcja” w reżyserii Michała Rogalskiego – opowieść o grupie odważnych 80-latków, niegdyś towarzyszy broni z Powstania Warszawskiego, którzy po latach znów jednoczą siły i stają do walki ze stołecznym gangsterem.

Podczas finałowej gali wręczono również nagrody za najlepsze filmy krótkometrażowe – Małe Jantary w trzech kategoriach: animacja, dokument i fabuła. Szefem jury w konkursie krótkometrażowym był reżyser Maciej Pieprzyca. W kategorii animacja zwyciężył Michał Socha - autor filmu „Laska”, a w kategorii dokument Renata Gabryjelska – autorka filmu „Pogodna”. W kategorii krótki film fabularny przyznano dwie równorzędne nagrody – dla Barbary Białowąs za film „Moja nowa droga”, i dla Michała Wnuka za film „Co mówią lekarze”.

źródło:

Zobacz więcej