RAPORT

Pogarda

Wojska amerykańskie na stałe w Polsce. „Historyczny moment”

Amerykańscy żołnierze są na stałe obecni w Camp Kościuszko (fot. US Army)
Amerykańscy żołnierze są na stałe obecni w Camp Kościuszko (fot. US Army)

Najnowsze

Popularne

To historyczny moment – tak o utworzonym właśnie pierwszym amerykańskim garnizonie w Poznaniu mówi ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski. W specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia i „Podcastu Świat” podkreśla, że jest to pierwsza stała amerykańska baza w Polsce.

Czołgi K2. Wiadomo, gdzie będą wytwarzane elementy do Czarnych Panter

W Kaliszu będą produkowane podzespoły do koreańskich czołgów K2 – przekazali we wtorek miejscy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Dużą część...

zobacz więcej

– Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem ogromnie dumny z decyzji prezydenta Joego Bidena o umieszczeniu na stałe wojsk amerykańskich i biur wojskowych tutaj w Polsce. Tak, to prawdziwy przełom i historyczny moment – podkreślił.


– Obserwuję Polskę przez całe życie i wiem dobrze, że Jan Nowak-Jeziorański, mój zmarły ojciec Zbigniew Brzeziński i inni, naprawdę czekali na ten moment. Czekali, aż słowo „stały” będzie kojarzone z amerykańską obecnością wojskową w Polsce. A teraz tak jest – dodał ambasador Brzezinski.


Amerykańscy żołnierze są na stałe obecni w Camp Kościuszko od marca. Wcześniej byli tam na zasadzie rotacyjnej.


Brzezinski ocenił, że zachodnia strategia pomocy Ukrainie i obrony wschodniej flanki NATO działa. Zapewnił również, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie trzeba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej