RAPORT

Pogarda

„Czika” już w Polsce, z zarzutami za kierowanie gangiem vatsterów

Robert Cz. był królem w talii najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej (fot. policja.pl)
Robert Cz. był królem w talii najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej (fot. policja.pl)

Najnowsze

Popularne

Kolejnych 10 osób zatrzymali funkcjonariusze CBŚP i KAS w megaśledztwie zachodniopomorskich „pezetów” Prokuratury Krajowej ws. czterech grup vatsterów wystawiających fikcyjne faktury warte 1,5 mld zł. Zarzuty usłyszał także 44-letni Robert Cz. ps. „Czika”, który jeszcze miesiąc temu był na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej. Podejrzewany o kierowanie jedna z grup vatsterów, został zatrzymany w hiszpańskiej Marbelli na początku marca i już jest w Polsce.

Jeden z najbardziej poszukiwanych polskich przestępców w UE zatrzymany w Marbelli

Jeden z trzech Polaków, którzy w ubiegłym roku znaleźli się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej, został zatrzymany...

zobacz więcej

Tylko w marcu śledczy z CBŚP, KAS i Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie „rozliczyli” ponad 50 osób w megaśledztwie dotyczącym działalności czterech gangów wyłudzających zwrot podatku.


– Grupy te działały od 2017 do 2022 r. głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i w innych miejscowościach Polski. Ich członkowie zajmowali się wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły funkcję „znikających podatników” i „buforów”. „Puste” faktury VAT za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów” przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm – wyjaśnia podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

 

O skali działalności vatsterów świadczy to, że wprowadzili do obiegu fikcyjne faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a Skarb Państwa stracił w wyniku ich działalności ponad 137 mln zł.

Wystawili fikcyjne faktury na 1,5 mld zł. Już 298 osób usłyszało zarzuty

Do 298 osób wzrosła liczba podejrzanych w megaśledztwie zachodniopomorskich „pezetów” Prokuratury Krajowej, dotyczącego działania czterech gangów,...

zobacz więcej

Kolejni zatrzymani

 

W kolejnej akcji przeciwko vatsterom wzięli udział funkcjonariusze szczecińskiego zarządu CBŚP oraz śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Tym razem zatrzymano 10 osób na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w woj. łódzkim. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 80 tys. zł w gotówce, sprzęt elektroniczny i dokumentację, która będzie teraz analizowana przez prowadzących postępowanie.

 

– Zatrzymane osoby to końcowi odbiorcy faktur i pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym, którzy mogli spowodować straty Skarbu Państwa na ponad 2,5 mln zł. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił podejrzanym zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz „prania pieniędzy”. Czyny te zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności – poinformował prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

 

Wobec podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe w kwotach od 20 tys. do 200 tys. zł oraz dozory policyjne połączone z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi w sprawie.

 

Dotychczas prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował w tej sprawie 7 aktów oskarżenia wobec 62 osób.

Gwałtownie przybywa podejrzanych w megaśledztwie ws. „fabryk kosztów”. Już 330

Już 330 osób usłyszało zarzuty w megaśledztwie zachodniopomorskich „pezetów” Prokuratury Krajowej w sprawie czterech grup vatsterów wystawiających...

zobacz więcej

„Czika” już ojczyźnie

 

Zarzuty usłyszał także 44-letni Robert Cz. ps. Czika, który na początku marca został zatrzymany przez hiszpańskich policjantów w Marbelli, o czym portal tvp.info poinformował 8 marca. „Czika” znajdował się na liście EU Most Wanted 2022, jego ujęcie nastąpiło w wyniku współpracy tzw. policyjnych łowców głów i europejskiej sieci współpracy policyjnej ENFAST.


Dziennik „El Pais” na swojej stronie internetowej ujawnił, że Polak został zatrzymany „w kawiarni El Kiosko w Centro Plaza w Marbelli, obok areny walki byków”. Zdaniem „El Pais” było to ulubione miejsce „Cziki”, w którym pojawiał się niemal codziennie.


Właśnie ta rutyna miała zgubić ściganego, którego od kilku miesięcy namierzali hiszpańscy i polscy śledczy. Robert Cz. wpadł niespełna tydzień po swoich 44. urodzinach. Miał przy sobie 6 tys. euro w gotówce i podrobiony polski dowód.

 

Przekazanie podejrzanego Polsce nastąpiło 16 marca 2023 r. Robert Cz. jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, pranie pieniędzy oraz wystawianie podrobionych (tzw. pustych) faktur.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej