RAPORT

Pogarda

Poznań się zadłuża. Rada Miasta zgodziła się na emisję obligacji

Rośnie zadłużenie Poznania (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Rośnie zadłużenie Poznania (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rada Miasta Poznania przegłosowała we wtorek uchwałę dotyczącą emisji obligacji za 600 mln złotych. Ma to pokryć przewidziany w budżecie deficyt oraz wcześniejsze pożyczki. Zadłużenie Poznania przekracza obecnie 1,7 mld zł.

Pracownicy Jaśkowiaka marzną? Lewica złożyła skargę do PIP na prezydenta Poznania

Lewica wysłała pismo do Państwowej Inspekcji Pracy ze skargą na niskie temperatury w gabinecie prezydenta Poznania – donosi lokalny serwis „Gazety...

zobacz więcej

Władze Poznania zwróciły się z prośbą do miejskich radnych o zgodę na emisję obligacji, aby pozyskać 600 mln zł poprzez sprzedaż 600 tysięcy obligacji po tysiąc złotych. Na wtorkowej sesji rady miasta odbyło się głosowanie w tej sprawie. 28 głosów była „za”, a 8 – przeciw. Według radnej PiS Klaudii Strzeleckiej kwota jest ogromna, a – jak zauważyła – jej spłata dotknie radę miasta z nowym już składem.

 

Dyrektor miejskiego wydziału finansowego Ewa Błażejewska oceniła, że taki sposób pozyskania pieniędzy jest miastu potrzebny. – Plan budżetu, jak i Wieloletnia Prognoza Finansowa, wykazuje na chwilę obecną deficyt w wysokości ponad 1 miliarda 100 milinów złotychGeneralnie miasto musi pozyskać środki zewnętrzne, środki finansowe, żeby mogło realizować swoje zadania bieżące – mówiła Błażejewska, która przedstawiła radnym projekt uchwały.

 

Spłata obligacji

 

Terminy spłat obligacji zaplanowano na lata 2026-2035. Zależnie od konieczności emisja nowych obligacji ma się odbywać w dziesięciu seriach. Prezydent miasta będzie decydował o uruchamianiu kolejnych serii.

 

Wzrost zadłużenia

 

Emisja obligacji może jednak wpłynąć na wzrost zadłużenia miasta, które wynosi obecnie 1,7 mld zł. Głównym powodem takiej kwoty są m.in. kredyty krajowe, kredyty w Europejskim Banku Inwestycyjnym, pożyczka od funduszu ochrony środowiska. Miasto wyemitowało już obligacje w latach 2000 i 2021, które wyniosły łącznie 510 mln zł.

 

Czytaj także: Poznań przyjął projekt Europejskiej Karty Równości. Mimo sprzeciwów


Miasto zaplanowało na 2023 rok wydatki w wysokości ok. 5,6 mld zł, dochody zaś mają wynieść ok. 4,5 mld zł.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej