RAPORT

Pogarda

Czołgi K2. Wiadomo, gdzie będą wytwarzane elementy do Czarnych Panter

Koreańskie czołgi K2 (fot. KIM Jae-Hwan/SOPA Images/LightRocket/Getty)
Koreańskie czołgi K2 (fot. KIM Jae-Hwan/SOPA Images/LightRocket/Getty)

Najnowsze

Popularne

W Kaliszu będą produkowane podzespoły do koreańskich czołgów K2 – przekazali we wtorek miejscy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Dużą część elementów do Czarnej Pantery będzie wykonywać Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz”. Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła z koreańską firmą Hyundai Rotem Company umowę o współpracy przy produkcji czołgów K2 i samobieżnych armatohaubic K9.

Koreańskie czołgi i armatohaubice przypłyną we wtorek do Gdyni

We wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych koreańskich...

zobacz więcej

Przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego – Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz” będzie produkować podzespoły do koreańskich czołgów K2. Poinformowali o tym politycy PiS podczas konferencji prasowej w Kaliszu. – To ogromny sukces Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, jej załogi i Kalisza – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.

 

Produkcja elementów do czołgów K2

 

WSK będzie wykonywać układy hydropneumatyczne oraz automat do ładowania czołgu. – To dla załogi komfort pracy na dłuższy czas – zauważył polityk PiS.

 

Jak przekazał Mosiński, „WSK PZL Kalisz zabiegał o to, aby być w łańcuchu produkcyjnym, który będzie wykonywał podwykonawstwo dla urządzeń hydrotechnicznych, automatycznych dla koreańskich czołgów K2”.

 

Rozwój przedsiębiorstwa i nowe miejsca pracy

 

Poseł Piotr Kaleta podkreślał, że produkcja podzespołów do koreańskich czołgów K2 to nowa szansa dla kaliskiego przedsiębiorstwa. Wydaje mi się, że to jest skok w inną rzeczywistość, ponieważ to będzie mogło iść w kierunku stworzenia w kaliskiej WSK takiej linii produkcyjnej, a jednocześnie zapewnienia takich kontraktów, że kaliska firma, która przez bardzo wiele czasu była związana z polskim przemysłem zbrojeniowym wreszcie będzie mogła wyjść na prostą – powiedział Kaleta.

 

Czytaj także: Prezydent i minister obrony odebrali koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9

 

Nowe zamówienia w WSK mogą wpłynąć na wzrost zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie. Obecnie pracuje tam ok. 800 osób. Poseł Mosiński poinformował, że w najbliższym czasie planuje zaprosić prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej do odwiedzenia zakładu.

 

Umowa z firmą z Korei Południowej

 

Ministerstwo Obrony informowało w minionym roku, że w lipcu 2022 roku Polska Grupa Zbrojeniowa „podpisała umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta”.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej