
W Kaliszu będą produkowane podzespoły do koreańskich czołgów K2 – przekazali we wtorek miejscy politycy Prawa i Sprawiedliwości. Dużą część elementów do Czarnej Pantery będzie wykonywać Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz”. Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła z koreańską firmą Hyundai Rotem Company umowę o współpracy przy produkcji czołgów K2 i samobieżnych armatohaubic K9.
We wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych koreańskich...
zobacz więcej
Przedsiębiorstwo przemysłu elektromaszynowego – Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz” będzie produkować podzespoły do koreańskich czołgów K2. Poinformowali o tym politycy PiS podczas konferencji prasowej w Kaliszu. – To ogromny sukces Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, jej załogi i Kalisza – ocenił poseł PiS Jan Mosiński.
WSK będzie wykonywać układy hydropneumatyczne oraz automat do ładowania czołgu. – To dla załogi komfort pracy na dłuższy czas – zauważył polityk PiS.
Jak przekazał Mosiński, „WSK PZL Kalisz zabiegał o to, aby być w łańcuchu produkcyjnym, który będzie wykonywał podwykonawstwo dla urządzeń hydrotechnicznych, automatycznych dla koreańskich czołgów K2”.
Poseł Piotr Kaleta podkreślał, że produkcja podzespołów do koreańskich czołgów K2 to nowa szansa dla kaliskiego przedsiębiorstwa. – Wydaje mi się, że to jest skok w inną rzeczywistość, ponieważ to będzie mogło iść w kierunku stworzenia w kaliskiej WSK takiej linii produkcyjnej, a jednocześnie zapewnienia takich kontraktów, że kaliska firma, która przez bardzo wiele czasu była związana z polskim przemysłem zbrojeniowym wreszcie będzie mogła wyjść na prostą – powiedział Kaleta.
Czytaj także: Prezydent i minister obrony odebrali koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9
Nowe zamówienia w WSK mogą wpłynąć na wzrost zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie. Obecnie pracuje tam ok. 800 osób. Poseł Mosiński poinformował, że w najbliższym czasie planuje zaprosić prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej do odwiedzenia zakładu.
Ministerstwo Obrony informowało w minionym roku, że w lipcu 2022 roku Polska Grupa Zbrojeniowa „podpisała umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta”.