RAPORT

Pogarda

Prezydent Czarnogóry: UE pozwoliła Rosji rozsiewać na Bałkanach swoją propagandę

Milo Djukanović (fot. Filip Filipovic/Getty Images)
Milo Djukanović (fot. Filip Filipovic/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja po prostu wypełniła lukę, którą zostawiła po sobie Unia Europejska – powiedział we wtorek prezydent Czarnogóry Milo Dziukanović. Według polityka UE ułatwiła Moskwie szerzenia swojej propagandy na Bałkanach.

Rosja nadal chce podgrzewać napięcia na Bałkanach. Umowa z Ochrydy ma temu przeciwdziałać

Widmo umacniania się rosyjskich wpływów w krajach Bałkanów Zachodnich sprawia, że Zachód z większą niż dotychczas werwą stara się uregulować...

zobacz więcej

Prezydent Czarnogóry ostrzegł, że przez „zaniedbania” UE, Bałkany stały się platformą dla antyunijnych narracji wspieranych przez Rosję. 

 

„UE przez ostatnie 10 lat nie wiedziała, co robić z regionem. Rosja wiedziała i rozwinęła tu swoją sieć” – powiedział Dziukanović w wywiadzie dla agencji Associated Press. 

 

W niedzielę odbędzie się w Czarnogórze druga tura wyborów prezydenckich, w których 61–letni Dziukanović zmierzy się z byłym ministrem rozwoju gospodarczego, 37–letnim Jakovem Milatoviciem. Obecny prezydent uzyskał w pierwszej turze największe poparcie wynoszące ponad 35 proc. głosów, przy 29 proc. oddanych na jego przeciwnika. 

 

Jednak to Milatović uzyskał przed drugą turą poparcie innych kandydatów startujących w turze pierwszej. Jednym z nich był Andrija Mandić – proserbski i prorosyjski polityk, którego oskarżano o udział w próbie przeprowadzenia w 2016 roku zamachu stanu przy pomocy służb rosyjskich. 

 

Dziukanović ocenił, że w niedzielę Czarnogórcy staną przed wyborem pomiędzy jego prounijną polityką, a „brutalnym populizmem” obecnego rządu, który wspiera kandydaturę jego przeciwnika. Sam Milatović zapowiadał w czasie swojej kampanii pozostanie na ścieżce, która ma zaprowadzić Czarnogórę do członkostwa w UE. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej