RAPORT

Pogarda

Protesty we Francji. Na uczelniach dochodzi do starć [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

We wtorek na kilku francuskich uczelniach doszło do starć pomiędzy studentami strajkującymi przeciwko reformie emerytalnej i tymi, którzy chcieli przerwać blokady. W Lyonie starcia pomiędzy studentami wybuchły także poza uczelnią – donosi dziennik „Le Figaro”. Francuskie związki zawodowe wezwały do nowej fali protestów ogólnokrajowych.

Aktywiści klimatyczni spalili radiowozy. Policjanci zaatakowani koktajlami Mołotowa [WIDEO]

W sobotę w pobliżu budowy spornego zbiornika wodnego w Sainte-Soline w departamencie Deux-Sevres na zachodzie Francji doszło do ostrych starć...

zobacz więcej

Według UNEF, największego związku studentów we Francji, w Lyonie doszło do starć studentów o poglądach skrajnie prawicowych ze strajkującymi. Z kolei w Nicei bójka wywiązała się po tym, jak studenci próbowali przerwać blokadę kampusu Carlone.

 

Protesty w placówkach edukacyjnych

 

Jak podało francuskie Ministerstwo Edukacji, we wtorek do południa we francuskich placówkach oświatowych miały miejsce 53 różnego rodzaju formy protestu przeciwko reformie emerytalnej, w tym blokady. Według planów reforma ta oznacza podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Ogólnokrajowe demonstracje nasiliły się po tym, gdy rząd skorzystał ze specjalnej procedury konstytucyjnej, aby przyjąć reformę emerytalną z pominięciem głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. 20 marca opozycja próbowała obalić rząd wnioskami o wotum nieufności, ale zabrakło jej do tego 9 głosów.

 

Czytaj także: Strajki przeciw reformie emerytalnej. Senat przyjął kolejne artykuły ustawy


Francuski rząd przewiduje, że we wtorek mobilizacja młodych ludzi prawdopodobnie się podwoi lub nawet potroi. Wiele szkół średnich zostało zablokowanych w całym kraju. Strajkować ma również 30 proc. nauczycieli szkół podstawowych w kraju.

 

Problemy z paliwem i zaopatrzeniem

 

Trwają również protesty w różnych sektorach francuskiej gospodarki. Z powodu blokad rafinerii, na 16,3 proc. stacji w całym kraju brakuje paliwa. Najtrudniejsza sytuacja jest w departamencie Ille-et-Vilaine w północno-zachodniej Francji, gdzie trudności z zaopatrzeniem miało 51 proc. stacji. Kolejna fala protestów przeciw reformie emerytalnej we Francji. Celem „dezorganizacja gospodarki”

Podczas kolejnych strajków i demonstracji przeciwko reformie emerytalnej we Francji, planowanych na wtorek, związki zawodowe chcą doprowadzić do...

zobacz więcej

Z kolei w departamencie Loara Atlantycka, gdzie trudności zgłaszało 47 proc. punktów, niektóre z nich zostały wyłączone.

 

Zakłócenia na lotniskach

 

We wtorek francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) poprosiła linie lotnicze o odwołanie 20 proc. lotów zaplanowanych na czwartek na lotnisku Paryż-Orly, a także w Marsylii-Provence i Tuluzie. Również w piątek DGAC wnioskowała o odwołanie 25 proc. lotów zaplanowanych w Paryż-Orly i 20 proc. w Lyonie, Marsylii-Provence, Tuluzie, Bordeaux i Nantes.

 

Zobacz także: Manifestacje we Francji. Starcia z policją


W całej Francji zmobilizowano we wtorek 13 tys. policjantów i żandarmów, w tym 5,5 tys. w samym Paryżu. Masowe protesty spodziewane są m.in. w Nantes, Lyonie, Marsylii, Lille, Bordeaux, Nicei, Rennes, Montpellier i Tuluzie. To 10. dzień strajków od stycznia w tym kraju.


teraz odtwarzane
Strajki przeciwko reformie emerytalnej we Francji

Protesty w całej Francji. Efekt słów Macrona [WIDEO]

W wielu miastach Francji odbyły się w sobotę demonstracje przeciwko paszportom szczepionkowym oraz przeciw słowom prezydenta Emmanuela Macrona,...

zobacz więcej

Według szacunków służb na ulice w wielu francuskich miastach wyjdzie we wtorek od 650 do 900 tys. demonstrantów; tylko w Paryżu może protestować nawet 100 tys. osób.

 

Zamknięta wieża Eiffla

 

Z powodu strajku we wtorek po południu została zamknięta wieża Eiffla. „Przemoc, której byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach, ma już bezpośrednie konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej podmiotów w sektorze handlu, hoteli i restauracji, a także w całej turystyce” – podkreśliła ostatnio Olivia Gregoire, francuska minister turystyki.

 

Krytyka francuskich biskupów

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji (KEF) abp Eric de Moulins-Beaufort skrytykował we wtorek falę przemocy, która towarzyszy demonstracjom przeciwko reformie emerytalnej i wyraził zaniepokojenie stanem francuskiego społeczeństwa.

 

„Przemoc widoczna podczas niektórych demonstracji w ostatnich dniach, popełniana przez niektóre grupy, które używają przemocy jako broni politycznej, tragedie powodowane niekiedy przez nie zawsze wystarczająco kontrolowane reakcje tych, którzy służą porządkowi publicznemu, niepokoją naszych współobywateli” – powiedział abp Eric de Moulins-Beaufort.

 

Czytaj także: Wizyta Karola III we Francji przełożona. „Kolejny znak ogólnego upadku kraju”

 

„Są one alarmującym symptomem stanu tkanki społecznej” – dodał duchowny.

 

Skrytykował on falę przemocy, która towarzyszyła ulicznym demonstracjom zwłaszcza w ostatnim tygodniu. „Kryzys towarzyszący reformie emerytalnej zdecydowanie kwestionuje procesy konsultacji i zbiorowego podejmowania decyzji przewidziane przez nasze instytucje lub, co najmniej, ich konkretną realizację” – stwierdził przewodniczący KEF.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej