RAPORT

Pogarda

„Wypadek podczas stosunku seksualnego”. Syn miliardera zabrał głos po 15 latach

Na zdjęciu: zabita Martine Vik Magnussen i poszukiwany Farouk Abdulhak (fot. Metropolitan Police)
Na zdjęciu: zabita Martine Vik Magnussen i poszukiwany Farouk Abdulhak (fot. Metropolitan Police)

Najnowsze

Popularne

Syn jemeńskiego miliardera, który uciekł z Wielkiej Brytanii kilka godzin po tajemniczej śmierci studentki w 2008 roku, po 15 latach od tragedii przemówił po raz pierwszy. 23-letnia wówczas Martine Vik Magnussen została zgwałcona i uduszona w Londynie, a podejrzany Jemeńczyk stał się dla brytyjskiej policji jedną z najbardziej poszukiwanych osób. Teraz Farouk Abdulhak w rozmowie z BBC przyznał się do udziału w tragedii.

Dziewięcioletnie dziecko oskarżone o zabicie pięciu osób. Podpaliło je na kempingu

Prokuratura postawiła zarzut zabójstwa pierwszego stopnia pięciu osób – trójki dzieci i dwojga dorosłych – dziewięcioletniemu dziecku. Z ustaleń...

zobacz więcej

Dramat rozegrał się w marcu 2008 roku, w noc, podczas której 23-letnia norweska studentka świętowała z przyjaciółmi egzaminy końcowe w Regent's Business School. Na tej samej uczelni studiował Farouk Abdulhak. Znajomi stracili ofiarę z oczu podczas zabawy w nocnym klubie. 

 

Kilkadziesiąt ran na ciele 23-latki 

 

Jej zwłoki znaleziono dobę później, w piwnicy znajdującej się ponad milę od wspomnianego klubu. Śledczy stwierdzili, że zmarła z powodu ucisku na szyję. Podejrzewano, że została zgwałcona i uduszona – na jej ciele widoczne były 43 rany i zadrapania, typowe dla tych, które powstają podczas napadu lub walki. 

 

Natychmiast zidentyfikowano również podejrzanego: mężczyznę o arabskim wyglądzie, z którym opuściła klub. Gdy policja wpadła na trop Farouka Abdulhaka, syn jemeńskiego miliardera zdążył już opuścić Wielką Brytanię i zbiec do Jemenu. Tam od 15 lat unikał mediów i brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Postawienie go przed sądem utrudniał fakt, że Wielka Brytania i Jemen nie mają podpisanej umowy ekstradycyjnej. To jedyny podejrzany. 

 

Był naćpany i niewiele pamięta 

 

Abdulhak zdecydował się przerwać milczenie. Odpowiedział na kontakt dziennikarzy BBC, tłumacząc, że śmierć norweskiej studentki była „wypadkiem podczas stosunku seksualnego”. W serii wiadomości tekstowych zapewnił, że „żałuje niefortunnego wypadku”. 

„Żałuję, że tu przyjechałem (do Jemenu – red.). Powinienem był zostać i odpowiedzieć za to” – tłumaczy. Jemeńczyk twierdzi, że nie jest w stanie przypomnieć sobie dokładnych szczegółów wydarzeń z nocy śmierci Magnussen z powodu zażywania kokainy. „Ledwo mogłem poskładać to, co się stało”. 

 

Zbieg nie zamierza wracać na Wyspy. „Jest tam zbyt zimno” 


Bestialsko zamordował bezdomnego Polaka. Surowy wyrok w Wielkiej Brytanii

Sąd w Northampton wydał wyrok dożywocia za brutalne pobicie i zabójstwo bezdomnego Polaka. 30-letni sprawca Grant Richard Harding spędzi za kratami...

zobacz więcej

Nic nie wskazuje na to, by podejrzany zdecydował się na powrót do Wielkiej Brytanii. Dziennikarzom BBC powiedział, że „jest tam zbyt zimno” i „nie podoba mu się tamtejsza pogoda”, a brytyjskiemu sądownictwu zarzucił stronniczość: „Będą chcieli zrobić z tego przykład, bo jestem synem Araba, bo jestem... synem kogoś bogatego”. 

 

Ojciec zabitej 15 lat temu studentki, Odd Petter Magnussen, w rozmowie z „Evening Standard” przyznał, że to „przełom”, bo po raz pierwszy domniemany zabójca przyznał się do udziału w zbrodni. – Możemy teraz dyskutować z władzami Jemenu, które w ostatnich tygodniach były przychylne mojej sprawie i chcą rozwiązać ją w 2023 roku – stwierdził mężczyzna. 

 

Przyjaźnił się z prezydentem Jemenu 

 

Farouk Abdulhak jest synem Shahera Abdulhaka (zmarł w 2020 r.), właściciela biznesowego imperium operującego na Bliskim Wschodzie. W 2008 roku, gdy rozegrała się tragedia, był najbogatszym człowiekiem w Jemenie i bliskim przyjacielem ówczesnego prezydenta Abdullaha Saleha

 

Zobacz także: Zwłoki Joanny znaleźli w walizce. Policja ma trop, ruszyła ogólnoeuropejska obława

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej