RAPORT

Pogarda

Wieża Eiffla zamknięta. W Paryżu nasilają się protesty

Według szacunków służb na ulice w wielu francuskich miastach wyjdzie we wtorek od 650 do 900 tys. demonstrantów (fot. PAP/EPA/Mohammed Badra)
Według szacunków służb na ulice w wielu francuskich miastach wyjdzie we wtorek od 650 do 900 tys. demonstrantów (fot. PAP/EPA/Mohammed Badra)

Najnowsze

Popularne

Nie słabną protesty związane z podniesieniem wieku emerytalnego przez prezydenta Emanuela Macrona z pominięciem parlamentu. Także dziś w stolicy Francji ma się odbyć liczny, ponad 100 tysięczny protest. Z tego powodu zamknięta została jedna z największych europejskich atrakcji turystycznych, wieża Eiffla.

Aktywiści klimatyczni spalili radiowozy. Policjanci zaatakowani koktajlami Mołotowa [WIDEO]

W sobotę w pobliżu budowy spornego zbiornika wodnego w Sainte-Soline w departamencie Deux-Sevres na zachodzie Francji doszło do ostrych starć...

zobacz więcej

„Przemoc, której byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach, ma już bezpośrednie konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej podmiotów w sektorze handlu, hoteli i restauracji, a także w całej turystyce” – podkreśliła ostatnio Olivia Gregoire, francuska minister turystyki. „Szkoda by było, gdyby te dobre dane (dot. ostatniego ożywienia w turystyce – red.) zostały podważone przez nagły spadek obrotów związany po raz kolejny z kilkoma osobami, które sieją przemoc” – dodała. 

 

Po godz. 14 wyruszył z placu Republiki marsz przeciwko reformie emerytalnej. Jest to centralny punkt wtorkowych protestów, które mają miejsce w całym kraju. Przed jego rozpoczęciem policja przeszukiwała losowo wybranych demonstrantów. 

 

Pod koniec demonstracji policja spodziewa się zamieszek, jak to miało miejsce w poprzednim tygodniu. Związki zawodowe są zaniepokojone brakiem własnej służby bezpieczeństwa, która mogłaby zapobiec przenikaniu radykałów w głąb marszu. 


W całej Francji zmobilizowano we wtorek 13 tys. policjantów i żandarmów, w tym 5,5 tys. w samym Paryżu. Masowe protesty spodziewane są m.in. w Nantes, Lyonie, Marsylii, Lille, Bordeaux, Nicei, Rennes, Montpellier i Tuluzie. 

 

Według szacunków służb na ulice w wielu francuskich miastach wyjdzie we wtorek od 650 do 900 tys. demonstrantów; tylko w Paryżu może protestować nawet 100 tys. osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej