RAPORT

Pogarda

Duński statek porwany w Zatoce Gwinejskiej

Tankowiec należy do duńskiego koncernu Monjasa (fot. Facebook)
Tankowiec należy do duńskiego koncernu Monjasa (fot. Facebook)

Najnowsze

Popularne

Uzbrojeni piraci zaatakowali duński statek w Zatoce Gwinejskiej i i wdarli się na pokład, potwierdził rano armator Monjasa. Do napaści doszło w nocy z soboty na niedzielę, informacje pojawiają się jednak dopiero teraz.

Atak piratów na polski kontenerowiec. Co zdarzyło się na pokładzie? [WIDEO]

W poniedziałek rano na wodach Zatoki Gwinejskiej u wybrzeży Afryki doszło do nieudanej próby porwania kontenerowca M/S Port Gdynia. W załodze...

zobacz więcej

Pływający pod liberyjską banderą tankowiec do transportu ropy i chemikaliów, który miał czas postoju, został zaatakowany około 140 mil morskich na zachód od Port Pointe-Noire w Republice Konga.


Po ataku grupy od trzech do pięciu piratów cała 16-osobowa załoga schroniła się w bezpiecznym pomieszczeniu na pokładzie statku Monjasa Reformer – poinformował rzecznik duńskiego armatora.


Piraci porwali duński statek. Nie ma kontaktu z załogą


Rzecznik potwierdził, że wszystkie kanały komunikacji ze statkiem są w tej chwili wyłączone. Monjasa współpracuje z lokalnymi władzami w celu nawiązania komunikacji, aby poznać sytuację na pokładzie i zapewnić wszelkie wsparcie, jakiego potrzebuje załoga.


Statek jest obsługiwany przez firmę Montec Ship Management z siedzibą w Dubaju, której właścicielem jest Monjasa.


Czytaj też: Polacy porwani przez piratów w pobliżu Nigerii


W ostatnich latach Zatoka Gwinejska należała do najniebezpieczniejszych wód na świecie, z dużą częstotliwością ataków piratów. W 2021 r. m.in. Dania wysłała tam fregatę Esbern Snare, aby chronić ruch statków przed atakami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej