RAPORT

Pogarda

Jedna trzecia wydatków budżetowych Rosji to wydatki ukryte, przeznaczone na finansowanie wojny z Ukrainą

Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)
Władimir Putin (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Jedna trzecia wydatków budżetowych Rosji to wydatki ukryte, przeznaczone na finansowanie sił zbrojnych i inwazji na Ukrainę; w ciągu ostatniego roku odnotowano pod tym względem bezprecedensowy wzrost – poinformowała we wtorek agencja Bloomberga, powołując się na dane rosyjskiego resortu finansów.

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali Francję. Powodem pomoc dla Ukrainy

W poniedziałek zaatakowane zostały strony internetowe francuskiego Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Strona Zgromadzenia Narodowego była...

zobacz więcej

Według stanu z 24 marca wielkość tajnych wydatków budżetowych wynosiła 2,4 bln rubli, czyli równowartość 31 mld dol. Jest to ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem i znacznie więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2015. Wówczas, rok po nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu, utajnione wydatki stanowiły około 21 proc. wszystkich wydatków budżetowych państwa – zauważył Bloomberg.


Jak dodano, tak wysoki poziom nakładów przeznaczanych na armię jest zaskoczeniem również dla Kremla, ponieważ – według wstępnych założeń na rok 2023 – odsetek ukrytych wydatków miał wynieść w tym roku niecałe 25 proc.


Na cele związane z „obroną narodową” Rosja przeznaczyła w ciągu ostatniego roku 531 mld rubli, a zatem dwa razy więcej niż rok wcześniej. Kolejnych 379 mld rubli wydano na zapewnienie bezpieczeństwa i egzekwowanie prawa. Więcej rząd w Moskwie przeznaczał tylko na programy socjalne, kluczowe dla utrzymania poparcia władzy.


Zobacz też: Hakerzy namierzyli kata Mariupola. Odpowiada za najbardziej ohydne zbrodnie


Obciążenie budżetu nie jest zaskoczeniem, ponieważ inwazja Rosji na Ukrainę stała się największym konfliktem w Europie od czasów II wojny światowej. W 2022 r. rząd przewidział ogromny wzrost wydatków na wojsko, lecz wydatki na obronę i tak mają przekroczyć tegoroczne wstępne założenia budżetowe o ponad 43 proc. – ujawnił Bloomberg.

W kategorii utajnionych wydatków, które w 2023 r. znacząco wzrosły, uwzględniono też koszty utrzymania terytoriów Ukrainy kontrolowanych i bezprawnie anektowanych przez Kreml, czyli części obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego – podkreśliła niezależna rosyjska ekonomistka Aleksandra Suslina, cytowana przez amerykańską agencję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej