
W ostatnim czasie św. Jan Paweł II stał się celem medialnych ataków. Oskarżyciele zarzucają mu, że jako metropolita krakowski wiedział o przypadkach pedofilii wśród duchownych, a nie reagował. W najbliższym wydaniu programu „Co dalej?” dyskusja o tym, czy kampania szkalująca papieża Polaka zmieni jego wizerunek w Polsce. Program emitowany będzie we wtorek o godz. 17.38 w TVP Kultura.
Do dyskredytacji kardynała Adama Sapiehy – metropolity krakowskiego i opiekuna Karola Wojtyły – wykorzystano wątpliwe i – jak wiele na to wskazuje...
zobacz więcej
Program prowadził dziennikarz Piotr Gursztyn. Jego gośćmi byli Sebastian Duda – filozof, teolog, członek redakcji „Więzi” oraz Tomasz Rowiński – historyk idei, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.
W programie znany amerykański publicysta, biograf Świętego Jana Pawła II George Weigel skomentował debatę, która przetoczyła się w Polsce wokół filmu TVN „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego i książki „Maxima culpa” Ekke Overbeeka.
– Echa dyskusji dotyczącej Jana Pawła II do mnie docierają, ponieważ oczywiście zwracam baczną uwagę na sprawy polskie i Kościoła w Polsce. Muszę powiedzieć, że jestem zbulwersowany całą sprawą. Jest coś patologicznego, naprawdę chorego w tym dążeniu do zniszczenia reputacji i spuścizny największego syna Polski. Jestem tym bardzo zasmucony i mówiąc zupełnie szczerze, to mnie złości – powiedział Wiegel.
Wyraził też nadzieję, że autorytet Jana Pawła II nie zostanie w żaden sposób zachwiany.
– Powiedziałbym również, że korzystanie z akt tajnej policji z czasów komunizmu bez uwzględniania kontekstu, jak to uczynili Gutowski i Overbeek, to bardzo złe badania historyczne. Ich praca jest po prostu tandetna. Co powiedziawszy stwierdzam, że wykorzystywanie seksualne jest poważnym problemem całego społeczeństwa i jest całkowicie niedopuszczalne w Kościele w Polsce. Jan Paweł II wprowadził reformę formacji seminaryjnej, która powinna pomóc w zapobieganiu tym ciężkim grzechom i zbrodniom w przyszłości – podkreślał.