RAPORT

Pogarda

„Co dalej?”. Znany amerykański publicysta o atakach na papieża Polaka

Autorytet Jana Pawła II nie zostanie zachwiany? (fot. TVP)
Autorytet Jana Pawła II nie zostanie zachwiany? (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

W ostatnim czasie św. Jan Paweł II stał się celem medialnych ataków. Oskarżyciele zarzucają mu, że jako metropolita krakowski wiedział o przypadkach pedofilii wśród duchownych, a nie reagował. W najbliższym wydaniu programu „Co dalej?” dyskusja o tym, czy kampania szkalująca papieża Polaka zmieni jego wizerunek w Polsce. Program emitowany będzie we wtorek o godz. 17.38 w TVP Kultura.

Próba dyskredytacji kard. Sapiehy. „Dokumenty bezpieki prawdopodobnie sfałszowano”

Do dyskredytacji kardynała Adama Sapiehy – metropolity krakowskiego i opiekuna Karola Wojtyły – wykorzystano wątpliwe i – jak wiele na to wskazuje...

zobacz więcej

Program prowadził dziennikarz Piotr Gursztyn. Jego gośćmi byli Sebastian Duda – filozof, teolog, członek redakcji „Więzi” oraz Tomasz Rowiński – historyk idei, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”. 

 

W programie znany amerykański publicysta, biograf Świętego Jana Pawła II George Weigel skomentował debatę, która przetoczyła się w Polsce wokół filmu TVN „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego i książki „Maxima culpa” Ekke Overbeeka. 

  

– Echa dyskusji dotyczącej Jana Pawła II do mnie docierają, ponieważ oczywiście zwracam baczną uwagę na sprawy polskie i Kościoła w Polsce. Muszę powiedzieć, że jestem zbulwersowany całą sprawą. Jest coś patologicznego, naprawdę chorego w tym dążeniu do zniszczenia reputacji i spuścizny największego syna Polski. Jestem tym bardzo zasmucony i mówiąc zupełnie szczerze, to mnie złości – powiedział Wiegel. 

Wyraził też nadzieję, że autorytet Jana Pawła II nie zostanie w żaden sposób zachwiany. 

 

– Powiedziałbym również, że korzystanie z akt tajnej policji z czasów komunizmu bez uwzględniania kontekstu, jak to uczynili Gutowski i Overbeek, to bardzo złe badania historyczne. Ich praca jest po prostu tandetna. Co powiedziawszy stwierdzam, że wykorzystywanie seksualne jest poważnym problemem całego społeczeństwa i jest całkowicie niedopuszczalne w Kościele w Polsce. Jan Paweł II wprowadził reformę formacji seminaryjnej, która powinna pomóc w zapobieganiu tym ciężkim grzechom i zbrodniom w przyszłości – podkreślał. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej