RAPORT

Pogarda

Japonia potężnie zwiększy budżet na obronność

Rząd w Tokio m.in. wzmocni wyposażenie niezbędne do kontynuowania obrony (fot. Du Xiaoyi - Pool/Getty Images; Tomohiro Ohsumi/Getty Images)
Rząd w Tokio m.in. wzmocni wyposażenie niezbędne do kontynuowania obrony (fot. Du Xiaoyi - Pool/Getty Images; Tomohiro Ohsumi/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

O 26 proc. w stosunku do budżetu z zeszłego roku wzrosną wydatki na obronę Japonii. Po raz pierwszy budżet na obronę przekroczył wysokość 1 proc. produktu krajowego brutto.

Rzeczniczka MSZ Rosji odfrunęła. Oskarża Japonię o „imperialistyczne zapędy”

Rząd Japonii opublikował nową doktrynę obronną, co wywołało ostrą reakcję rosyjskiego MSZ. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa, która regularnie...

zobacz więcej

Rząd w Tokio przyjął rekordowo wysoki budżet na rozpoczynający się 1 kwietnia nowy rok finansowy 2023 (ponad 114 bln jenów, czyli ponad 3,75 bln zł).


– Położenie Japonii sprawia, że sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa jest bardzo napięta. Ważne, abyśmy byli w stanie gotowości i mogli odpowiedzieć na każdą sytuację – powiedział premier Fumio Kishida, wyjaśniając przyczynę znacznego wzrostu wydatków na obronność.


Japonia wyda 43 bln jenów na obronę kraju


Rząd w Tokio zakłada, że wydatki na obronę kraju wzrosną w ciągu pięciu lat o 43 bln jenów, czyli prawie 1,5 bln zł. Japonia zamierza zaopatrzyć się w rakiety dalekiego zasięgu, mogące zniszczyć bazę, z której wróg wypuszcza rakiety. Rząd w Tokio wzmocni flotę wojenną i wyposażenie niezbędne do kontynuowania obrony.


Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi ostrzegł, że Rosja nasila również działania wojskowe na Dalekim Wschodzie. W ten sposób skomentował próbę rakietową przeprowadzoną przez Rosję na Morzu Japońskim.


Czytaj też: Japonia zaostrza sankcje wobec Rosji


Hayashi potępił też ogłoszone przez Rosję plany rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Zażądał od Moskwy i Mińska, aby powstrzymały się od „takiego działania, które dodatkowo wzmaga napięcia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej