RAPORT

Pogarda

Rozpoczyna się Forum Suwerenności Monetarnej

Konferencja poświęcona jest wolności gospodarczej i przyszłości złotówki (fot. portal tvp.info)
Konferencja poświęcona jest wolności gospodarczej i przyszłości złotówki (fot. portal tvp.info)

Najnowsze

Popularne

W Warszawie rozpoczyna się Forum Suwerenności Monetarnej (FSM). – Idea FSM inspirowana była przede wszystkim głosami przedsiębiorców i ich obawami, które wyrażają w kontekście różnych projektów międzynarodowych dotyczących ograniczenia płatności gotówkowych, a jednocześnie pytaniem przedsiębiorców o sprawę euro i naszej przyszłości w euro lub przyszłości złotówki jako istotnego elementu suwerenności państwowej – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Gospodarczego Konrad Banecki.

Już 10 mld zł wróciło do podatników

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do tej pory podatnicy złożyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT ponad 5 mln deklaracji. Podkreśliło też,...

zobacz więcej

Wiceprezes PTG podkreślił, że dla przedsiębiorców istotne są elementy wolnościowe, „czyli brak administracyjnych ingerencji, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu”. 


– Taką ingerencją jest ograniczenie obrotu gotówkowego i przedsiębiorcy uważają, że dopóki na banknotach jest napisane, iż są one legalnym środkiem płatniczym to znaczy, że są legalne, gdyż tam nie jest napisane, że one są legalne do takiej czy innej kwoty – podkreślił Banecki.


Jak zaznaczył, „my rozumiemy starania państwa do tego, żeby ograniczać szarą strefę czy nieprawidłowości, natomiast wydaje się, że dzisiaj te nieprawidłowości dużo bardziej skoncentrowały się w pieniądzu wirtualnym i w różnych operacjach międzynarodowych, a to nie jest sfera działalności przedsiębiorców”.


– Nawet jeżeli uszczuplenia na jakichś daninach z tego powodu zaistniały, to przedsiębiorcy ci nie wywiozą tego do Monako, lecz wydadzą w polskich sklepach. I tak te daniny się pojawiają w innej formule – podkreślił wiceprezes zarządu PTG. Jak dodał, „dużo bardziej groźne są różne międzynarodowe operacje”. 


Zobacz też: Nagroda dla NBP. Za zarządzanie pieniądzem podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę


– Byliśmy tego przykładem – operacja VAT-owska, która w Polsce przez lata była tolerowana, i tu są rzeczywiste straty, a nie właśnie ograniczanie wolności gospodarczej, która jest siłą naszej gospodarki – powiedział Banecki. Jak dodał, „chcemy wypracować pewne tezy, by nasz głos był słyszalny i brany pod uwagę przez polityków przy podejmowaniu decyzji”.


W Forum udział wezmą m.in. prof. Adam Glapiński – prezes NBP, Artur Soboń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Bartosz Berestecki – prezes PayTel, przedstawiciele NBP, uczelni ekonomicznych i różnych instytucji państwowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej