RAPORT

Pogarda

Hakerzy namierzyli kata Mariupola. Odpowiada za najbardziej ohydne zbrodnie

Siergiej Atroszczenko odpowiada za krwawe zbrodnie w Mariupolu (fot. informnapalm.org)
Siergiej Atroszczenko odpowiada za krwawe zbrodnie w Mariupolu (fot. informnapalm.org)

Najnowsze

Popularne

Ukraińscy hakerzy ustalili tożsamość oficera sił powietrznych Rosji, odpowiedzialnego za największe zbrodnie popełnione wiosną 2022 r. w Mariupolu, m.in. zbombardowanie Teatru Dramatycznego i szpitala położniczego. – Katem naszego miasta jest płk Siergiej Atroszczenko – ujawniły lojalne wobec Kijowa władze Mariupola.

Rosjanie zbombardowali ośrodek dla niepełnosprawnych dzieci [WIDEO]

zobacz więcej

Hakerzy z grupy Kiber Sprotyw przekazali rezultaty swoich działań dziennikarzom śledczym portalu InformNapalm. Na podstawie analizy m.in. prywatnej korespondencji Atroszczenki, wykradzionej z jego skrzynki e-mailowej, ustalono, że 42-letni pułkownik, urodzony w Owruczu na Ukrainie, jest dowódcą 960 pułku lotnictwa szturmowego rosyjskich sił powietrznych.


Formacja ta stacjonuje nieopodal miejscowości Primorsko-Achtarsk w Kraju Krasnodarskim, na wybrzeżu Morza Azowskiego i około 125 km w linii prostej od Mariupola.


Zabójca z Mariupola zidentyfikowany


InformNapalm opublikował informacje na temat miejsca zamieszkania wojskowego i jego rodziny, a także podał dane kontaktowe Atroszczenki, m.in. numer telefonu, adresy poczty elektronicznej.


„Ujawniono (personalia) mordercy numer jeden. Człowieka, który wydawał rozkazy, a także nadzorował bombardowanie Teatru Dramatycznego, szpitala położniczego i dziecięcego. Już w pierwszych tygodniach (wojny) ustaliliśmy, że samoloty atakujące Mariupol startowały z lotniska w Primorsko-Achtarsku. (...) Łajdak. Dokładamy starań, aby zapłacił za to (jak najszybciej). On i wszyscy piloci mordercy” – napisał na Telegramie lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Od lutego do maja 2022 r. rosyjskie wojska niemal doszczętnie zrównały z ziemią 430-tysięczny Mariupol i popełniły tam szereg zbrodni na ludności cywilnej. Jedną z najbardziej przerażających było zbombardowanie Teatru Dramatycznego.

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali Francję. Powodem pomoc dla Ukrainy

W poniedziałek zaatakowane zostały strony internetowe francuskiego Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Strona Zgromadzenia Narodowego była...

zobacz więcej

W ocenie Amnesty International 16 marca zeszłego roku samolot sił powietrznych agresora zrzucił na budynek dwie półtonowe bomby. Ataku dokonano, mimo że przez teatrem widniał duży napis „Dzieci”, mający uchronić ukrywających się tam cywilów.


Według różnych szacunków w budynku mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniła, że ofiar było znacznie więcej – około 600.


Zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie


9 marca ubiegłego roku wojska najeźdźcy zbombardowały szpital położniczy w Mariupolu, zabijając co najmniej cztery osoby. Media na całym świecie obiegły zdjęcia rannych kobiet w ciąży wynoszonych z ruin placówki.


Brak dokładnych danych o łącznej liczbie ofiar rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.


Czytaj też: Żarty i memy o Putinie dla niego groźniejsze niż nazywanie go zbrodniarzem


W zniszczonym i okupowanym przez Rosję mieście wciąż panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, środków higienicznych, łączności i ciepła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej