RAPORT

Pogarda

Wiceszef MSZ zapowiada wizytę Zełenskiego w Warszawie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot.  Maksym Polishchuk/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Maksym Polishchuk/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Myślę, że w niedługim czasie może odbyć się wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie; oczywiście ze względów bezpieczeństwa nie będziemy jej zapowiadać – powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Przydacz o broni jądrowej na Białorusi: Jesteśmy pod parasolem NATO

Nie możemy tego typu informacji lekceważyć, ale musimy do tego podchodzić spokojnie i nie ulegać strategii rosyjskiej propagandy – powiedział w TVP...

zobacz więcej

Jabłoński we wtorek w Radiu Wnet został zapytany o możliwość wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. – Myślę, że to nastąpi w niedługim czasie, ale nie uprzedzajmy faktów. Tej wizyty z pewnością nie będziemy zapowiadać, tak jak to się zwykle dzieje przy wizytach innych głów państw. W przypadku prezydenta Zełenskiego takiej zapowiedzi nie będzie ze względów bezpieczeństwa – odpowiedział wiceminister. Jak podkreślił, cały czas trwają bardzo intensywne kontakty między przywódcami Polski i Ukrainy. 


Wiceszef MSZ podkreślił, że cały czas toczy się też dyskusja na temat przyszłości Ukrainy i jej odbudowy po wojnie, tak z udziałem władz Polski i Ukrainy, jak również z udziałem organizacji międzynarodowych czy instytucji finansowych, jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Grupa G7. – Te rozmowy, na razie można powiedzieć, są teoretyczne, ale są bardzo ważne. Tworzony jest pewien system, w oparciu o który będzie funkcjonował ten mechanizm nazywany czasem planem Marshalla dla Ukrainy – zaznaczył Jabłoński. 


Polsko-ukraiński traktat 


Pytany, czy do udziału w odbudowie Ukrainy przygotowywane są polskie firmy, wiceszef MSZ odparł, że polskie firmy są bardzo zainteresowane udziałem w tym procesie. – Regularnie odbywają się spotkania; już kilkaset firm zgłosiło się do platformy kooperacyjnej, którą stworzyliśmy i w ramach której następuje wymiana informacji – dodał. 


– Trwają prace nad traktatem polsko-ukraińskim, który będzie wprowadzał dwustronne przywileje (...), żeby polskie firmy i obywatele miały przywileje na Ukrainie – powiedział również Jabłoński. Dodał, że spodziewa się, że prace nad traktatem zakończą się w ciągu najbliższych miesięcy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej