RAPORT

Pogarda

Fatalne wieści dla Tuska w nowym sondażu. „Rozkłada KO na deski”

W grudniowym sondażu Kantara KO... wygrywała z PiS (fot. PAP/Rafał Guz)
W grudniowym sondażu Kantara KO... wygrywała z PiS (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby parlamentarne, gdyby odbywały się teraz – tak wynika z najnowszego sondażu Kantara, którego wyniki publikuje „Gazeta Wyborcza”. Różnica poparcia między partią rządzącą a Koalicją Obywatelską wynosi teraz 8 pkt proc. Oznacza to dużą zmianę, bo w sondażu Kantara z grudnia ub. r. różnica między tymi ugrupowaniami wynosiła 4 pkt proc., ale... prowadziła KO.

Donald Tusk znów straszy polexitem. Próbuje także wystraszyć rolników

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk ostrzegał swoich sympatyków podczas spotkania w Strzelcach Opolskich przed polexitem i niższymi dopłatami...

zobacz więcej

Z najnowszego, marcowego badania Kantar Public wynika, że chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego deklaruje 30 proc. respondentów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska; ugrupowanie kierowane przez Donalda Tuska uzyskało w tym sondażu 22 proc. 


Pozostałe partie mają poparcie niższe niż 10 proc. To kolejno: Lewica (8 proc.), Polska 2050 Szymona Hołowni (8 proc.) i Konfederacja (7 proc.). 

 

Reszta ugrupowań – w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.), Agrounia (1 proc.) i Porozumienie (1 proc.) – nie przekroczyłaby pięciopunktowego progu wyborczego. 15 proc. respondentów nie wie, na jaką partię oddałoby głos. 

 

Ogromny spadek poparcia dla KO


„Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość straciło od lutego 3 pkt proc., a Koalicja Obywatelska aż 6 pkt proc. Oznacza to trwający od grudnia trend spadkowy dla ugrupowania Tuska; pod koniec ubiegłego roku w sondażu Kantara Koalicja Obywatelska miała wynik... o 4 pkt większy niż PiS (32 do 28 proc.). 

 

Gazeta podaje też, że Lewica i Polska 2050 straciły od lutego po 1 pkt proc. Zyskała zaś Konfederacja – wzrost z 5 do 7 pkt proc. Zyskał i PSL – o 2 pkt proc. 

  

69 proc. badanych deklaruje chęć udziału w wyborach, w tym 33 proc. zdecydowanie. 11 proc. jeszcze nie wie, czy odda głos w wyborach. 

 

Sondaż przeprowadzono w dniach 17–22 marca 2023 r. na próbie 981 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. 


Wyniki sondażu skomentował na Twitterze szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski. „PiS wygrało zimę. Badanie Kantar rozkłada KO na deski” – wskazuje.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej