RAPORT

Pogarda

Co myślą Europejczycy o etacie i pracy na swoim? Polacy mają ugruntowane zdanie

 Zapytano młodych Europejczyków, co myślą o zakładaniu firm (fot. Shutterstock/SFIO CRACHO)
Zapytano młodych Europejczyków, co myślą o zakładaniu firm (fot. Shutterstock/SFIO CRACHO)

Najnowsze

Popularne

Polacy, Czesi i Słowacy wolą etat, ale Chorwaci czy Węgrzy chcą pracować na swoim – wynika z sondażu Eurostatu, który zapytał młodych Europejczyków, co myślą o zakładaniu firm.

Już 10 mld zł wróciło do podatników

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do tej pory podatnicy złożyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT ponad 5 mln deklaracji. Podkreśliło też,...

zobacz więcej

Jak wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna” cytująca sondaż Eurostatu, spośród wszystkich państw członkowskich najwyższy odsetek zwolenników samozatrudnienia odnotowano na Cyprze – 64 proc. (unijna średnia 39 proc.). W regionie Europy Środkowej wyróżniają się pod tym względem Chorwaci (57 proc.) i Węgrzy (52 proc.). 


„Z kolei aż 68 proc. Finów woli pracę na etacie, co jest najwyższym wynikiem w UE (średnia to 55 proc.)” – zwraca uwagę dziennik. 


Forma zatrudnienia 


Na pytanie: „Jaką wybrałbyś formę zatrudnienia” na etat wskazało po 55 proc. badanych Polaków i Czechów oraz 52 proc. Słowaków. 

Nowe dane: Polacy się bogacą. Rośnie klasa średnia

Na przestrzeni czterech lat wzrosła liczba deklaracji składanych przez najbogatszych podatników o rocznych dochodach ponad 1 mln zł. Dane pokazują...

zobacz więcej

Największe znaczenie dla zwolenników umowy o pracę ma regularność wynagrodzenia oraz bezpieczeństwo zatrudnienia – wskazano. Z kolei dla tych, którzy wolą własną działalność gospodarczą – „możliwość bycia sobie szefem” i dowolnego kreowania godzin pracy. „Relatywnie rzadko (unijna średnia 29 proc.) padała odpowiedź związana z lepszymi zarobkami na samozatrudnieniu” – podkreśla dziennik. Dodaje, że w możliwość taką wierzy niespełna jeden na czterech Polaków (23 proc.) i jest to najniższa wartość w regionie. Bardziej optymistyczni pod tym względem są Węgrzy (43 proc.) i Chorwaci (41 proc.). 


Zarobki przedsiębiorców 


Na pytanie, czy respondenci rozważyliby założenie własnej działalności gospodarczej, odsetek odpowiadających „tak”, ale jednocześnie niepodejmujących żadnego kroku w tym kierunku wynosi dla całej UE 46 proc. „Blisko tej średniej lokują się respondenci z Polski, Czech i ze Słowacji, tak odpowiadających Węgrów i Rumunów było 56 proc., a Chorwatów aż 59 proc.” – stwierdza gazeta. Wyższy odsetek odnotowano jedynie na Cyprze (67 proc.) – dodaje. 


Dziennik zauważa, że 28 proc. młodych Polaków jest przekonanych, iż przedsiębiorcy walczą o utrzymanie. Wyższy odsetek notowano w Portugalii, Estonii i na Słowacji – 32 proc. Podkreśla jednocześnie, iż Polacy znajdują się pośród 11 państw, których mieszkańcy uważają, że przedsiębiorcy dużo zarabiają (23 proc. – o 4 pkt proc. więcej od średniej). 


Badanie Eurostatu przeprowadzono 10–20 października 2022 r. metodą CAWI na próbie 25 tys. 992 osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej