RAPORT

Pogarda

„Rosja musi opuścić elektrownię atomową w Zaporożu”

Szef MAEA Rafael Grossi i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w Dniprze (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT)
Szef MAEA Rafael Grossi i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkali się w Dniprze (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział szefowi agencji energii atomowej ONZ Rafaelowi Grossiemu, że bezpieczeństwo w elektrowni jądrowej Zaporoże nie może być zagwarantowane, dopóki rosyjskie wojska jej nie opuszczą.

Putin nie dotrzymał słowa. Pekin traci cierpliwość

Rosja została upomniana przez Chiny w sprawie broni jądrowej – informują rosyjskie media niezależne. Portal Meduza zwrócił uwagę na oświadczenie...

zobacz więcej

Prezydent poinformował na swojej stronie internetowej, że spotkał się z Rafaelem Grossim, dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), w elektrowni wodnej Dnipro – na północny wschód od elektrowni Zaporoże.


Zełenski powiedział Grossiemu, że personel zakładu w Zaporożu znajduje się pod stałą presją rosyjskich sił okupacyjnych, które – jak powiedział – nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa i ingerują w procesy technologiczne.


– Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk i personelu z elektrowni jądrowej Zaporoże i terenów przyległych wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego są skazane na niepowodzenie – stwierdził prezydent Ukrainy.

– Przetrzymywanie elektrowni jądrowej jako zakładnika przez ponad rok – to z pewnością najgorsza rzecz, jaka kiedykolwiek wydarzyła się w historii europejskiej lub światowej energetyki jądrowej – podkreślił.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W tweecie opublikowanym w poniedziałek Grossi napisał, że on i Zełenski przeprowadzili rozmowę na temat ochrony zakładu i jego personelu. Dodał, że potwierdził pełne poparcie MAEA dla ukraińskich obiektów jądrowych, i przypomniał, że wielokrotnie wzywał do utworzenia strefy bezpieczeństwa wokół elektrowni w Zaporożu, i ma ją ponownie odwiedzić w najbliższych dniach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej