RAPORT

Pogarda

Znów masakra w USA. Biden chce zakazać sprzedaży karabinów szturmowych

W strzelaninie w Nashville zginęła trójka dzieci i troje dorosłych (fot. PAP/EPA/HAMILTON MATTHEW MASTERS)
W strzelaninie w Nashville zginęła trójka dzieci i troje dorosłych (fot. PAP/EPA/HAMILTON MATTHEW MASTERS)

Najnowsze

Popularne

Kolejna tragiczna strzelanina w Stanach Zjednoczonych. W szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee zginęła trójka dzieci i troje dorosłych. O strzelaninie został poinformowany prezydent Joe Biden, który wyraził oburzenie z powodu tragedii i przekazał kondolencje rodzinom ofiar. Wezwał też do wprowadzenia zakazu sprzedaży karabinów szturmowych. Jak dodał, trzeba zrobić wszystko, by chronić szkoły i by nie stały się one „więzieniami”.

Biały Dom: USA zaniepokojone wydarzeniami w Izraelu. Apelują o kompromis

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wydarzeniami w Izraelu i „stanowczo wzywają” przywódców tego kraju do „jak najszybszego znalezienia...

zobacz więcej

– To jest chore (...). To najgorszy koszmar każdej rodziny (...). Przemoc związana z bronią palną rozdziera nasze społeczności, rozdziera duszę tego narodu. A więc musimy zrobić więcej, by chronić nasze szkoły, tak by nie stały się one więzieniami – powiedział Biden w Białym Domu, komentując poniedziałkową masakrę w prywatnej szkole podstawowej.


Jak zauważył prezydent, sprawczyni zbrodni, która zabiła trójkę dzieci i trzech pracowników szkoły The Covenant School, miała ze sobą dwa karabiny szturmowe, będące najczęstszym narzędziem sprawców masowych strzelanin w USA, oraz pistolet. Biden wezwał w związku z tym Kongres, by przyjął zaproponowaną przez niego jeszcze w 2021 r. ustawę, która została uchwalona przez Izbę Reprezentantów w ubiegłym roku po strzelaninie w szkole w Uvalde, ale odrzucił ją Senat.


Biden: Czas na postępy


Nadszedł w końcu czas, byśmy zaczęli robić jakieś postępy – podkreślił prezydent.


Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre mówiła wcześniej, że prezydent Biden jest wstrząśnięty tragedią. – Nasze dzieci powinny być bezpieczne w szkołach. To, co stało się dzisiaj (w poniedziałek – przyp. red.), jest wstrząsające. To łamie serce każdego Amerykanina i każdego rodzica – stwierdziła Jean-Pierre.


Wezwała również Kongres do zaostrzenia prawa do posiadania broni. – Musimy zrobić więcej, by powstrzymać epidemię przemocy z użyciem broni. Ile jeszcze dzieci musi zostać zamordowanych, zanim republikanie w Kongresie przebudzą się i zaczną działać, by wprowadzić zakaz posiadania broni szturmowej oraz zamknąć luki w systemie sprawdzania przeszłości nabywców broni – mówiła rzeczniczka Białego Domu. Dodała, że prezydent Biden jest gotów do wspólnej pracy z Kongresem nad racjonalnymi regulacjami prawa do posiadania broni.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Jak poinformowała w poniedziałek policja w Nashville, sprawczynią masakry była 28-letnia biała transpłciowa kobieta Audrey Hale, prawdopodobnie była uczennica szkoły, prowadzonej przez Kościół prezbiteriański. Szef policji John Drake stwierdził, że nie wiadomo, jak kobieta dostała się do środka, lecz zaznaczył, że strzelanina „mogła się skończyć dużo, dużo gorzej”, gdyby napastniczka wcześniej nie została zastrzelona przez policjantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej