RAPORT

Pogarda

Netanjahu odroczył reformę wymiaru sprawiedliwości, by uniknąć „wojny domowej”

Masowe protesty w Izraelu (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)
Masowe protesty w Izraelu (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)

Najnowsze

Popularne

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił w poniedziałek w przemówieniu do narodu, że tymczasowo wstrzymuje plany swego rządu, dotyczące kontrowersyjnej reformy wymiaru sprawiedliwości, aby uniknąć „wojny domowej”. – Jesteśmy na niebezpiecznym rozdrożu – powiedział Netanjahu. Dodał, że „kryzys zobowiązuje wszystkich do odpowiedzialnego działania”.

Biały Dom: USA zaniepokojone wydarzeniami w Izraelu. Apelują o kompromis

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone wydarzeniami w Izraelu i „stanowczo wzywają” przywódców tego kraju do „jak najszybszego znalezienia...

zobacz więcej

– Jednej rzeczy nie jestem skłonny zaakceptować – istnieje mniejszość ekstremistów, którzy są gotowi rozerwać nasz kraj na strzępy (...), prowadząc nas do wojny domowej i wzywając do odmowy służby wojskowej, co jest straszną zbrodnią – oświadczył premier.


Netanjahu zaznaczył, że wielokrotnie wzywał do dialogu na temat planu reformy sądownictwa. Zapewnił, że nie można dopuścić do wojny domowej i przyznał, że istnieje poważny kryzys w izraelskim społeczeństwie.


Przemówienie premiera zostało wygłoszone po nocy protestów przeciwko reformie sądownictwa, które się zaostrzyły po zwolnieniu w niedzielę przez Netanjahu ministra obrony Joawa Galanta z powodu jego wypowiedzi nawołujących do wstrzymania forsowanej przez rząd reformy. Premier powiedział, że utracił zaufanie do Galanta po jego sobotnich wypowiedziach.


Reforma wymiaru sprawiedliwości


Rząd Netanjahu chce przeprowadzić reformę, która zakłada m.in. zwiększenie kontroli rządu nad procesem wyborów sędziów Sądu Najwyższego, a także możliwość uchylania orzeczeń tego sądu większością 61 głosów w 120-osobowym parlamencie.

Ogromne protesty w Izraelu. Policja użyła armatek wodnych, by wyprzeć demonstrantów spod domu premiera

Policja użyła armatek wodnych, by odeprzeć protestujących, którzy przełamali kordon bezpieczeństwa wokół rezydencji premiera Benjamina Netanjahu w...

zobacz więcej

„Premier Izraela Benjamin Netanjahu odroczy pracę nad projektem kontrowersyjnej ustawy o reformie sądownictwa do przyszłego miesiąca” – poinformowała koalicyjna partia Żydowska Siła, którą cytuje Agencja Reutera.


Prace nad ustawą zostaną przesunięte na następną sesję izraelskiego parlamentu, aby „uchwalić reformę poprzez dialog” – napisano w partyjnym komunikacie. Kneset udaje się na przerwę w przyszłym tygodniu ze względu na święto Paschy.


Odwołane strajki


Po przemówieniu premiera największa izraelska federacja związków zawodowych Histadrut ogłosiła, że odwołuje masowe strajki. 


Szef Histadrutu Arnon Bar-Dawid zapowiedział wcześniej w poniedziałek strajk generalny przeciwko wprowadzanej przez prawicowy rząd reformie. W konsekwencji tej zapowiedzi tego dnia izraelski Zarząd Portów Lotniczych poinformował, że po ogłoszeniu strajku wstrzymano odloty z międzynarodowego portu lotniczego Tel Awiw-Ben Gurion, głównego lotniska Izraela.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej