RAPORT

Pogarda

Prorosyjscy hakerzy zaatakowali Francję. Powodem pomoc dla Ukrainy

NoName jest jedną z 61 zidentyfikowanych prorosyjskich grup hakerskich atakujących na Zachodzie (fot. Shuttertock)
NoName jest jedną z 61 zidentyfikowanych prorosyjskich grup hakerskich atakujących na Zachodzie (fot. Shuttertock)

Najnowsze

Popularne

W poniedziałek zaatakowane zostały strony internetowe francuskiego Zgromadzenia Narodowego i Senatu. Strona Zgromadzenia Narodowego była niedostępna przez kilka godzin. Do ataków przyznała się rosyjska grupa hakerska NoName.

Zemsta hakerów Putina. Problemy Parlamentu Europejskiego

PE przegłosowała rezolucję uznającą Rosję za państwo wspierające terroryzm, kilka godzin później instytucja została zaatakowana przez rosyjskich...

zobacz więcej

Paryska prokuratura potwierdziła ataki i zapowiedziała wszczęcie dochodzenia w sprawie „utrudniania działania zautomatyzowanego systemu przetwarzania danych” – podała AFP.


Rosyjska grupa hakerska NoName przyznała się do ataków na swoim kanale na Telegramie. „Postanowiliśmy powtórzyć naszą niedawną podróż do Francji, gdzie nie cichną protesty przeciwko (prezydentowi Emmanuelowi) Macronowi, który postanowił nie dbać o Francuzów i nadal służy ukraińskim neonazistom” – napisała grupa.


Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo w czasach niepokoju. „Mamy więcej doświadczenia niż kiedykolwiek”


„To niedopuszczalne, by strona internetowa instytucji gwarantującej dostęp do informacji publicznej i przejrzystych debat była obiektem złośliwych działań” – zareagował przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Yael Braun-Pivet.


Nie tylko Francja


NoName jest jedną z 61 zidentyfikowanych prorosyjskich grup hakerskich, które od czasu inwazji na Ukrainę prowadzą ataki na instytucje w krajach sojuszniczych, zwłaszcza w Europie Zachodniej – przypomina AFP. Francja była ostatnio celem kilku ataków tego typu.

Na początku 2023 r. NoName przeprowadziła ataki na niemieckie instytucje, gdy RFN dała zielone światło na dostarczenie czołgów Leopard 2 Ukrainie. Grupa uaktywniła się również podczas czeskich wyborów prezydenckich, kiedy zaatakowała stronę internetową obecnego prezydenta Petra Pavla.


Czytaj także: Atak hakerów na strony internetowe związane z wyborami prezydenckimi w Czechach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej