RAPORT

Pogarda

Polski wolontariusz ranny pod Czasiw Jarem nie żyje

Nie żyje polski wolontariusz (fot. FB/Inicjatywa Nehemiasz)
Nie żyje polski wolontariusz (fot. FB/Inicjatywa Nehemiasz)

Najnowsze

Popularne

Wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran – poinformowała w poniedziałek Inicjatywa Nehemiasz. Do ostrzału busa, w którym znajdowali się wolontariusze doszło 16 marca. Lżejsze rany odniósł mieszkający na stałe w Polsce obywatel Ukrainy. Ciężej ranny był Polak, który doznał poważnych obrażeń jamy brzusznej.

Dworczyk: Ranny na Ukrainie wolontariusz zostanie przetransportowany do Polski

Gdy tylko będzie to możliwe, ranny na Ukrainie polski wolontariusz zostanie przetransportowany do Polski na dalsze leczenie przez Zespół Pomocy...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

18 marca polska inicjatywa pomocowa Nehemiasz podała, że jej dwaj wolontariusze zostali ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy i znajdują się w szpitalu w Dnieprze. Lżejsze rany odniósł mieszkający na stałe w Polsce obywatel Ukrainy. Z kolei ciężej ranny został obywatel Polski. W wyniku ostrzału doznał on rozległych obrażeń jamy brzusznej.

 

Ranni wolontariusze na Ukrainie

 

W piątek Inicjatywa Nehemiasz podała, że lżej ranny wolontariusz jest już w Polsce, a „drugi ma zostać przewieziony do innego miasta na Ukrainie w celu dalszego leczenia i późniejszej ewakuacji do Polski. Jego stan wciąż jest określany jako poważny, ale stabilny”. Podkreślono, że „nad ewakuacją czuwa Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej, który utrzymuje także bieżący kontakt z rodzinami obu chłopaków”.

 

Czytaj także: Wolontariusze szyją i wysyłają siatki maskujące dla obrońców Ukrainy


W weekend Inicjatywa podawała kolejne informacje o stanie zdrowia wolontariuszy. W niedzielę poinformowano, że „stan naszego drugiego wolontariusza poprawia się, choć nadal jest poważny. Poszczególne obrażenia poddają się leczeniu, nawiązano też pierwszy kontakt po czasowym zmniejszeniu dawki leków anestezjologicznych”.

Polski obywatel zginął na Ukrainie. Był żołnierzem

W piątek zginął kolejny żołnierz Ukrainy-obywatel Polski, a dwaj, którzy zostali ranni kilka dni temu, wciąż są w stanie poważnym – przekazał w...

zobacz więcej

„Przez większość czasu ranny jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, by wspierać regenerację rozległych obrażeń. Wciąż trzymamy się nadziei, jest nieco większa niż w poprzednich dniach” – dodano.

 

Śmierć Polaka w Kijowie

 

W poniedziałek Inicjatywa Nehemiasz poinformowała o śmierci hospitalizowanego na Ukrainie wolontariusza.

 

„Dziś nadeszła do nas wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy usłyszeć: nasz przyjaciel Marek, wolontariusz dostarczający pomoc humanitarną na Ukrainie, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran” – podano.

 

„Marek wyjeżdżał z pomocą na Ukrainę od jesieni 2022 r. Bardzo poważnie podchodził do tych wyjazdów i angażował się w ich przygotowanie, w kontakty ze stroną ukraińską oraz aktywny w nich udział. Był w Irpieniu, Fastowie, na Zaporożu i w Doniecku. Przykładał dużą wagę do właściwego przygotowania także siebie samego: wziął udział w specjalistycznym szkoleniu zrealizowanym przez amerykańską fundację dla wolontariuszy wyjeżdżających na obszary przyfrontowe, miał na względzie odpowiednie zabezpieczenie paramedyczne dla siebie i dla ewentualnych innych osób” – wskazano.

 


„Pomimo błyskawicznej ewakuacji i najwyższemu profesjonalizmowi ukraińskich medyków, którzy w ciągu kilku wielogodzinnych operacji walczyli o jego życie, Marek zmarł dziś przed południem w klinice w Kijowie” – napisano.

 

Inicjatywa Nehemiasz podała, że „w czwartek 16 marca barbarzyński ostrzał dosięgnął jego, jego kolegę i 4 innych cywilów podczas dostarczania pomocy humanitarnej na trasie Konstantynówka - Czasiw Jar”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej