RAPORT

Pogarda

Co boli Putina najbardziej?

Dyktatorzy nie lubią się śmiać z samych siebie (fot. PAP/EPA/VLADIMIR ASTAPKOVICH / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Dyktatorzy nie lubią się śmiać z samych siebie (fot. PAP/EPA/VLADIMIR ASTAPKOVICH / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Najnowsze

Popularne

Żarty i memy o Władimirze Putinie są dla niego groźniejsze niż nazywanie go zbrodniarzem wojennym – uważa Srdzia Popović, wykładowca Colorado College i serbski aktywista nominowany w 2012 roku do Pokojowej Nagrody Nobla.

Putin ośmieszony przez prezydenta Kirgistanu? Ubaw w sieci [WIDEO]

Władimir Putin przez lata upokarzał liderów innych państw spóźniając się na spotkania z nimi. Teraz role się odwróciły. Ostatnio kamery...

zobacz więcej

– Wyśmiewające Putina memy i żarty odzierają go z iluzji siły, która zapewnia mu władzę. To one bolą go najbardziej – ocenił dyrektor organizacji CANVAS zajmującej się promocją protestów za pomocą metod pokojowych.


Dyktatorzy muszą sprawiać wrażenie potężnych, by pozostali u władzy. Trudno im sprawiać takie wrażenie, gdy odgrażają się zajęciem Kijowa, a potem dostają lanie od ukraińskiego wojska. Albo wtedy, gdy uganiają się za każdym, kto przechadza się z nieodpowiednim transparentem – powiedział Popović w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.


Podkreślając rolę humoru w walce z dyktaturami, aktywista wskazał, że „to właśnie humor staje się naprawdę ważnym narzędziem tych działań”. – W XXI wieku ludzie coraz częściej komunikują się krótkimi nagraniami w internecie, nie tylko publicznymi zgromadzeniami czy plakatami. Jeśli takie nagranie jest zabawne, przyciąga większą uwagę – zauważył.

Erdogan upokorzył Putina. To zemsta za sytuację sprzed dwóch lat

Władimir Putin słynie z tego, że spóźnia się na spotkania z przywódcami innych państw. Zdaniem wielu ekspertów dyktator, przekonany o swojej sile,...

zobacz więcej

Kreatywność 


Popović podkreślił jednocześnie rolę kreatywności w protestach wobec opresyjnych rządów.


Według naszych badań kreatywny aktywizm zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu o 10 procent, to naprawdę dużo – powiedział serbski aktywista. – Im bardziej kreatywni jesteście, im więcej myślicie o tym, jak zareaguje wasz oponent, tym większe macie szanse na doprowadzenie do zmiany; niezależnie od tego, gdzie i o co walczycie – zaznaczył rozmówca Radia Wolna Europa.


Wykładowca Colorado College ocenił również, że na przez ostatni rok wzrosła paranoja rosyjskiego reżimu, a zmalało poparcie, jakim Kreml mógł się cieszyć przed inwazją na Ukrainę. – Obecnie w Rosji ludzie zgłaszają tych, którzy opowiadają żarty czy piszą coś na Facebooku. To oczywisty sygnał tego, że paranoja reżimu wzrosła, a jego poparcie spadło – wskazał.


W tej chwili nie widzę w Rosji społecznego potencjału do obalenia reżimu. Był on niszczony przez ostatnie 15 lat. To wielka strata dla rosyjskiego społeczeństwa, które jest w stanie szoku, strachu, a duża jego część zdążyła już z Rosji uciec. Trudno jest obecnie przewidywać cokolwiek, jeśli chodzi o Rosję – podsumował Popović. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej