
Parlament Węgier poparł w poniedziałek wniosek o przystąpienie Finlandii do NATO. Za wnioskiem opowiedziało się182 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowanie nad wnioskiem akcesyjnym Szwecji zostało odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.
Lokalizację baz NATO na terenie Finlandii popiera nieco ponad 40 proc. kandydatów do przyszłego parlamentu. Sprzeciwia się temu ok. 35 proc., co...
zobacz więcej
Debata nad przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO rozpoczęła się w węgierskim parlamencie 1 marca, choć odpowiednie dokumenty zostały złożone w parlamencie jeszcze w połowie 2022 roku. W marcu Węgry wysłały delegację do Finlandii i Szwecji, które w ich przekonaniu niesprawiedliwie krytykowały stosunki wewnętrzne na Węgrzech.
W drugiej połowie marca poinformowano, że parlament będzie pod koniec miesiąca głosował nad wnioskiem Finlandii, z kolei decyzja co do Szwecji zostanie podjęta później, w bliżej nieokreślonym terminie. Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, powiedział na jednej z konferencji prasowych, że głosowanie w sprawie Szwecji może mieć miejsce jeszcze wiosną.
Szwedzkie media odnotowały w miniony czwartek rozmowę telefoniczną prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Węgier Katalin Novak na temat przyspieszenia akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. „Duda naciska Węgry w sprawie NATO” – napisał dziennik „Aftonbladet”.
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał 23 marca ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO uchwalił z wyprzedzeniem – nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier – fiński parlament.
Ben Zyskowicz, wieloletni deputowany Koalicji Narodowej, która jest na czele sondaży, został uderzony w twarz i powalony na ziemię. Polityk, będący...
zobacz więcej
Finlandia i Szwecja złożyły jednocześnie wnioski akcesyjne do NATO w maju 2022 roku w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Oba kraje nordyckie dotychczas prowadziły politykę neutralności. Od lipca ubiegłego roku mają status członków-obserwatorów NATO.
Wspólna droga wejścia Szwecji i Finlandii zaczęła się rozchodzić, gdy wejście do NATO jedynie Finlandii zaakceptował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wniosek musi zostać jeszcze przegłosowany przez parlament w Ankarze.
Parlament turecki ma zakończyć proces ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO do majowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Sprawa Szwecji została odłożona ze względu na kwestię kurdyjskich uchodźców w tym kraju.
Czytaj także: Szwecja komentuje decyzję Turcji ws. przystąpienia Finlandii do NATO
Formalnie Finlandia stanie się członkiem Sojuszu, gdy wszystkie państwa NATO dokonają ratyfikacji, a akt przystąpienia zostanie zdeponowany w USA.