RAPORT

Pogarda

Polska dołączy do zakazu używania TikToka na nośnikach służbowych?

Minister Janusz Cieszyński  przypomina o zakazie używania w administracji aplikacji niezwiązanych z pracą (fot. PAP/Albert Zawada; Shutterstock)
Minister Janusz Cieszyński przypomina o zakazie używania w administracji aplikacji niezwiązanych z pracą (fot. PAP/Albert Zawada; Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński przypomniał, że polityki bezpieczeństwa w administracji zakazują korzystania z oprogramowania nieprzeznaczonego do zadań służbowych na służbowym sprzęcie. Rada ds. Cyfryzacji może rekomendować zakaz aplikacji TikTok w administracji.

Żaryn: Wzrasta liczba rosyjskich cyberataków

W polskiej cyberprzestrzeni identyfikowanych jest coraz więcej incydentów, w tym ataków przeprowadzanych przez prorosyjskich hakerów – podkreślił...

zobacz więcej

Według mediów, działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji może w poniedziałek zarekomendować zakaz używania aplikacji TikTok na urządzeniach mobilnych pracowników administracji publicznej.


Jak powiedział w telewizji Polsat News Cieszyński, opinie Rady ds. Cyfryzacji nie są wiążące, ale „Rada składa się z ekspertów i dlatego zawsze z dużą uwagą się w jej rekomendacje wczytujemy”. Przypomniał jednocześnie, że już dzisiaj wewnętrzne polityki bezpieczeństwa w polskiej administracji zabraniają korzystania na służbowym sprzęcie z oprogramowania, które nie jest przeznaczone do zadań służbowych.


Zasada zerowego zaufania


– Jeżeli pojawi się jakaś rekomendacja Rady, to Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa zawsze ma prawo z taką opinią się zapoznać i wydać własną rekomendację. W ubiegłym roku Kolegium już wydało taką rekomendację w stosunku do oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky – przypomniał Cieszyński.


Zobacz także: Kolejny kraj bez TikToka i Netflixa na służbowych telefonach

Cyberbezpieczeństwo w czasach niepokoju. „Mamy więcej doświadczenia niż kiedykolwiek”

W 2022 r. odnotowano aż 937 incydentów, co oznacza wzrost o 83 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a wśród nich ponad połowę (58 proc.) stanowiły...

zobacz więcej

Jak dodał, w jego ocenie korzystanie na urządzeniach służbowych z aplikacji, co do której szczegółów działania nie mamy pewności, zawsze jest obarczone dodatkowym ryzykiem dla bezpieczeństwa informacji. – To dotyczy TikToka, ale i każdej innej aplikacji. Każda organizacja, czy to rząd czy korporacje prywatne, wprowadza polityki bezpieczeństwa kierujące się zasadą zerowego zaufania. Jeśli nie musimy czegoś mieć i z czegoś korzystać, to tego nie robimy – wyjaśnił.


Zobacz także: Będzie zakaz TikToka i Huawei w Polsce? Nieoficjalne doniesienia


Jak jednak podkreślił, jego zdaniem decyzja o ewentualnym zakazie korzystania z takiej aplikacji będzie decyzją o charakterze politycznym, a nie technologicznym. – Gdyby okazało się, że decyzja została podjęta bez odpowiednich podstaw, możemy stracić wiarygodność. A instytucje państwa, szczególnie te odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny taką wiarygodność mieć – zaznaczył Cieszyński. – W szerszym kontekście geopolitycznym to kolejny element rozgrywki między Chinami a USA i byłbym bardzo ostrożny, jeżeli miałbym wskazywać konkretne zagrożenia bezpieczeństwa konkretnych dowodów – dodał.

Zakaz posiadania aplikacji TikTok na urządzeniach pracowników administracji wprowadziły już m.in. USA, Kanada Komisja Europejska, Parlament Europejski czy sekretariat Rady UE. W Kongresie USA jest projekt ustawy, która pozwalałaby w ogóle zakazywać użycia pewnego rodzaju aplikacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej