RAPORT

Pogarda

Soboń: Fundusze spójności nie są zagrożone, pierwsze środki już wpłynęły

Artur Soboń (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Artur Soboń (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

Nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji funduszy spójności. Pierwsze środki zaliczkowe już wpłynęły – to jest blisko 5 mld zł – powiedział w poniedziałek w Lublinie wiceminister finansów Artur Soboń.

Minister Buda o środkach z Funduszu Spójności

Jeśli chodzi o Fundusz Spójności, to nie ma żadnych podstaw i żadnego mechanizmu, który by to blokował; jest tylko jeden – mechanizm warunkowości,...

zobacz więcej

Wiceminister Soboń podczas briefingu prasowego przekonywał, że pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o tym, że fundusze spójności dla Polski są zagrożone są „nic niewarte”.


Pierwsze środki zaliczkowe już wpłynęły – to jest blisko 5 mld zł. A województwo lubelskie już uruchamia nabory na ponad 1 mld zł pokazując, że nie ma żadnego zagrożenia dla realizacji tych środków – poinformował Soboń. Mówiąc o programie Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 powiedział, że jest on rekordowy, a środków z programu na program jest więcej. – To oznacza oczywiście także więcej środków dla jednostek samorządu terytorialnego – zapewnił.


Wiceminister powiedział, że województwo lubelskie jest liderem i nadaje ton, jeśli chodzi o konkursy, których w pierwszym kwartale br. będzie 11. Nawiązując do poprzedniego budżetu przypomniał, że Lubelszczyzna ma rekordowe wyniki w zakresie certyfikacji.


Środki europejskie


„Co Tusk i Bieńkowska zrobili dla Polski?”. „Unijne cięcia to skutek działalności rządu PiS”

– Oprócz polskiego rządu mamy europarlamentarzystów, mamy Donalda Tuska na ważnym stanowisku oraz Elżbietę Bieńkowską. Co ci ludzie zrobili, aby...

zobacz więcej

Zapewniał, że na poziomie województwa lubelskiego i kraju środki europejskie będą „w pełni wykorzystane, szybko uruchomione i w pełni rozliczone”.


Powiedział, że po objęciu władzy w grudniu 2015 r. rząd musiał uruchamiać program naprawczy, który dotyczył 9 mld euro. Wyjaśnił, że środki były zagrożone, jeśli chodzi o ich realizację z poprzedniego budżetu UE. – Udało się stworzyć odpowiedni bufor nadkontraktacji i całkowicie te środki zrealizować – podał.


Pieniądze dla samorządów


Uczestniczący w briefingu marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski podał, że samorządowcy są największymi beneficjentami nowej perspektywy Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Polska czwarta w UE pod względem wzrostu PKB na mieszkańca

Polska jest czwarta w UE pod względem wzrostu PKB na mieszkańca – wynika z danych Komisji Europejskiej, która porównała okresy poprzedzające dwie...

zobacz więcej

– W tym roku mamy bardzo ambitny plan, czyli do pierwszego kwartału 2024 r. chcemy ogłosić 100 naborów na astronomiczną kwotę 6 mld zł. Gdyby nam wyszedł ten bardzo ambitny plan w 2024 r. w pierwszym – a tak naprawdę w drugim kwartale – mielibyśmy już teoretycznie rozdysponowanych prawie połowę tej perspektywy – stwierdził.


– Chcemy, żeby te środki jak najszybciej weszły w województwo lubelskie, w budżety poszczególnych samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw, NGO-sów i wszystkich, którzy są potencjalnymi beneficjentami – zapowiedział.


Konferencja dla samorządów


Następnie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się konferencja dla samorządów, podczas której zaprezentowane zostały m.in. możliwości wsparcia, zasady aplikowania o środki dostępne z programu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027, zasady składania wniosków o dofinansowanie czy kryteria wyboru projektów.

Szymański: Fundusze UE nie mogą być instrumentem politycznej presji

Prawa każdego państwa członkowskiego UE, np. w zakresie równego dostępu do budżetu, są chronione traktatem – przypomniał wiceminister spraw...

zobacz więcej

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, na zrównoważony rozwój regionu w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027 zaplanowano wydatkowanie blisko 2,43 mld euro, z czego ponad 1,7 mld euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łącznie województwo lubelskie otrzymało o 170 mln euro więcej niż w kończącej się perspektywie finansowej na lata 2014-2020.


Najwięcej pieniędzy zaplanowano na projekty związane z klimatem, środowiskiem oraz energetyką, a także działania związane z transportem, w tym na tzw. zielony transport.


Pierwsze nabory w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 zostały już ogłoszone, a tylko w pierwszym kwartale 2023 r. będzie ich 11. Łączna kwota wsparcia tych naborów to ponad 1,18 mld zł.


Za realizację naborów odpowiedzialny jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie (Departament Wdrażania EFRR, Departament Wdrażania EFS), a także Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie oraz Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej