RAPORT

Pogarda

„Musimy to zablokować”. Minister Moskwa o rozporządzeniu metanowym i silnikach spalinowych

Najnowsze

Popularne

Aby zablokować rozporządzenie metanowe Parlamentu Europejskiego i Rady, które dotknęłoby polskie kopalnie węgla kamiennego, potrzebne jest solidarne głosowanie wszystkich polskich europarlamentarzystów – powiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Bogdance na terenie tamtejszej kopalni węgla kamiennego. Dodała też, że „wraz z innymi państwami będziemy nadal blokować unijne regulacje dot. samochodów z silnikami spalinowymi”.

Blisko cztery miliardy euro, pięć polskich regionów górniczych. Jest zgoda KE

Komisja Europejska w poniedziałek zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych – poinformował w Chorzowie...

zobacz więcej

Samymi głosami naszych parlamentarzystów prawicy nie jesteśmy w stanie tego dokumentu (rozporządzenia metanowego – przyp. PAP) zablokować. (...) Tylko solidarne głosowanie wszystkich naszych europarlamentarzystów, ale też dobry dialog naszych europarlamentarzystów, z kolegami z innych państw, tak żeby ten dokument można było – chociażby z perspektywy dialogu społecznego, umowy społecznej, interesu społecznego, a myślę, że nie tylko prawicy te wartości są bliskie – żeby ten dokument zablokować – mówiła Moskwa.


Dwie trzecie kopalń PGG do zamknięcia już w 2027?


Dyskutowane obecnie w Parlamencie Europejskim regulacje wprowadzają od 2027 r. normę 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał emisję 0,5 tony metanu), a od roku 2031 to 3 tony gazu na 1000 ton węgla, w tym koksowego. Polskie kopalnie emitują więcej, średnio od 8 do 14 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, zostałyby więc obłożone wysokimi karami za przekroczenie norm, w Polskiej Grupie Górniczej byłoby to ok. 1,5 mld zł rocznie. Tym samym nawet dwie trzecie kopalń PGG musiałoby zostać zamkniętych już w 2027 r.


Czytaj także: „Fotowoltaika jest tak lubiana w Polsce”. Minister Moskwa o OZE


Na konferencji minister była również pytana o sprawę unijnych przepisów dotyczących samochodów z silnikami spalinowymi.


– Wraz z innymi państwami będziemy nadal je blokować – zapowiedziała minister Moskwa. Oceniła, że „zaproponowane odejście od stosowania silników spalinowych od 2035 r. jest nierealne”.

Koniec silników spalinowych po 2035 roku? Skuteczny sprzeciw Niemiec

Silniki spalinowe będą mogły być rejestrowane na terenie Unii Europejskiej także po 2035 roku. Niespodziewanie okoniem wobec planów UE stanęły…...

zobacz więcej

Szwedzka prezydencja w UE obecnie opóźnia planowane głosowanie nad przełomowym prawem, które zakłada zakończenie sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi w 2035 r. po tym, jak Niemcy wycofały się ze swojego wcześniejszego poparcia dla tych przepisów. Przeciwnych tym regulacjom jest wiele krajów UE, w tym Polska.


Komisja Europejska i Niemcy ogłosiły w sobotę, że osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania kluczowego punktu planu klimatycznego UE, dotyczącego emisji dwutlenku węgla z samochodów. W tekście złagodzono przepis o zakazie stosowania silników spalinowych po 2035 r. „Osiągnęliśmy porozumienie z Niemcami w sprawie przyszłego wykorzystania paliw syntetycznych w samochodach” – napisał na Twitterze europejski komisarz ds. środowiska Frans Timmermans.


Niemiecki minister transportu Volker Wissing wyjaśnił, że pojazdy wyposażone w silnik spalinowy będą mogły być rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwa neutralne pod względem emisji CO2.


Czytaj także: KE i Niemcy porozumiały się w sprawie unijnej regulacji dot. samochodów z silnikami spalinowymi


Minister Moskwa oceniła, że „ten 2035 rok jest nierealny”. – Jesteśmy przekonani, że ten 2035 r. jest za wczesny, przedwczesny i nie oparty na rzetelnych analizach, dla wielu państw europejskich jest to bardziej marzenie niż rzetelna analiza rynku i prognoza tego rynku – dodała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej