RAPORT

Pogarda

Francuska ekspert: Przed Polską otwierają się perspektywy wielkości na miarę Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Prezydent RP Andrzej Duda (fot. TT/@DariusRochebin)
Prezydent RP Andrzej Duda (fot. TT/@DariusRochebin)

Najnowsze

Popularne

Francuska profesor historii Hélène Carrère d'Encausse powiedziała, że „Polska znów staje się wielką europejską potęgą, tak jak za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów”. – To ta Polska się odradza i nie zwracamy na to uwagi. (…) Nie zdajemy sobie sprawy, że stają się tym, czym byli. Będzie to wielka potęga europejska – oceniła historyk na antenie francuskiej stacji TF1. Dziennikarz Darius Rochebin, który rozmawiał z francuską ekspertką, wcześniej przeprowadził też wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Brytyjskie media o Polsce: Wschodząca potęga militarna NATO

Środek ciężkości w NATO przesunął się z sojuszu francusko-niemieckiego na wschód, gdzie Polska, przy wsparciu swoich mniejszych sojuszników, jest...

zobacz więcej

Dziennikarz Darius Rochebin na antenie stacji TF1 zapytał francuską profesor Hélène Carrère d'Encausse, „czy ta Europa (Środkowo-Wschodnia – red.) ma więcej energii niż Europa Zachodna”. Autorka biografii Stalina, Lenina i Katarzyny II, która w latach 70. przewidziała rozpad ZSRR, powiedziała, że „Polska znów staje się wielką europejską potęgą, tak jak za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.

 

– W Europie są dwie potęgi, które się wzmacniają, ale są to wielkie potęgi, w tym Polska. Ale to nie ta Polska, która była podzielona na części w XVIII wieku. To wielka Polska, to królestwo Polski i Litwy, które zdominowało całą Europę – wskazała Carrère d'Encausse, historyk i przewodnicząca Akademii Francuskiej od 1999.

 

Czytaj także: Polska awansuje. Jest 20. potęgą militarną świata

 

Profesor historii przypomniała o Unii Polsko-Litewskie, czyli o państwie złożonym z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, które powstało na mocy unii lubelskiej w 1569 roku, a przestało istnieć po traktatach rozbiorowych w 1795 roku.

Prezydent Duda: Pomagając Ukrainie, budujemy stosunki na wiele pokoleń

„Zachowaliśmy się tak, jak powinno się zachować społeczeństwo, które ma za sobą 1050 lat chrześcijaństwa”, „więzi, zbudowanej w trudnym czasie...

zobacz więcej

– To ta Polska się odradza i nie zwracamy na to uwagi. Mówi się, że biedni Polacy zostali źle potraktowani przez historię. Nie zdajemy sobie sprawy, że stają się tym, czym byli. Będzie to wielka potęga europejska – oceniła Carrère d'Encausse.

 

– Była też inna europejska potęga; to Imperium Osmańskie, które też się odradza. Oznacza to, że oblicze Europy zmienia się. Na świecie zachodzi zmiana, ale jest to też zmiana europejska – wskazała francuska historyk.

 

Zdaniem francuskiego dziennikarza słowa „Polska to wielka potęga europejska” satysfakcjonują prezydenta Andrzeja Dudę. – Myślę, że Polska będzie wielką potęgą europejską – powtórzyła francuska profesor, komentując tę uwagę.

 

Prezydent Duda o wsparciu dla Ukrainy

 

W wywiadzie dla LCI, przeprowadzonym w sobotę przez tego samego dziennikarza prezydent Duda mówił o wsparciu dla Ukrainy. – Przypuszczam, że we Francji kwestia wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie, tuż za naszą granicą, jest sprawą dosyć abstrakcyjną – to jest po prostu bardzo daleko. Ale my w Polsce mamy w tej chwili 1,6 mln oficjalnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy – ludzi, którzy uciekli przed wojną – wskazał Duda.

 

Czytaj także: Mieszkańcy Lwowa owacjami fetowali prezydenta Dudę

 

– Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją. Niestety, jest to powrót rosyjskiego imperializmu na scenę polityczną – nazywamy go w tej chwili neoimperializmem. Rosja chce przywrócić swoją dawną strefę wpływów, chce panować nad innymi narodami – zauważył polski prezydent.


Prezydent Portugalii: Polacy dają przykład solidarności, czym jest europejski duch

Muszę szczerze podziękować Polsce i Polakom za przyjęcie już milionów uchodźców – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info prezydent Portugalii...

zobacz więcej

W jego ocenie dla Polski tak ważne jest wzmacnianie potencjału wojskowego. – Realizujemy to w tej chwili, rzeczywiście dokonując zakupu broni z różnych kierunków, starając się, żeby była to broń jak najlepsza, nowoczesna i żeby jak najszybciej znalazła się w posiadaniu naszej armii – oznajmił.

 

Andrzej Duda potwierdził przekazanie Ukrainie 4 myśliwców MiG-29; w sumie ma tam trafić kilkanaście maszyn. Stwierdził on również, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich pilotów na samolotach F-16. – Mam nadzieję, że Ukraina – jeżeli będzie atakowała jakieś cele – zrobi to wyłącznie po to, aby się bronić, by zneutralizować obiekty o charakterze wojskowym, z których następuje atak czy też przemieszczenie sprzętu wojskowego przeciwko Ukrainie – zaznaczył prezydent.

 

NATO wzmacnia bezpieczeństwo wschodniej flanki

 

– Naszym celem jako Unii Europejskiej i NATO jest uczynić wszystko, by Rosja zaprzestała agresji; by na powrót zaczęła respektować zasady prawa międzynarodowego, które od 2014 roku systematycznie łamie – powiedział prezydent.

 


Jak też podkreślił, „więzi euroatlantyckie i silna obecność Stanów Zjednoczonych – polityczna, a także militarna – są gwarancją stabilności i bezpieczeństwa”. – I my dzisiaj do świata tych gwarancji właśnie chcemy należeć. Stąd mówię: tak, więcej więzi euroatlantyckich; tak, proszę bardzo, ta obecność Stanów Zjednoczonych przechodząca w efekcie także w relacje gospodarcze jest dla nas pozytywna – powiedział Duda.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej