RAPORT

Pogarda

Polacy ufają najbardziej prezydentowi Dudzie, Błaszczakowi i Morawieckiemu. Tusk liderem nieufności

Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania (fot. PAP/Łukasz Gągulski/Krzysztof Świderski/Darek Delmanowicz)
Andrzej Duda pozostaje liderem rankingu zaufania (fot. PAP/Łukasz Gągulski/Krzysztof Świderski/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania w marcu - wynika z sondażu CBOS. Z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

„Jan Paweł jest dla mnie autorytetem” – po reportażu TVN znaczna zmiana

72 proc. ankietowanych zgadza się ze zdaniem „Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem” – wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego w połowie marca. W...

zobacz więcej

W marcu liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 60 proc. badanych (o 4 pkt procentowe więcej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 29 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.). 

 

Drugie miejsca zajmuje, tak samo jak w lutym, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, któremu w marcu ufa 44 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), a 28 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (spadek o 1 pkt proc.). 

 

Na trzecim miejscu w rankingu zaufania znalazł się premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 43 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.); nieufność wobec szefa rządu wyraża 45 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.). 

 

Wiceszefowi PO, prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.); nieufność do niego deklaruje 43 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.). 

 


W marcu nieznacznie polepszyły się notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; zaufanie do niego deklaruje 36 proc. badanych (o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), nie ufa mu 51 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.). 

 

Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 34 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe), a 28 proc. deklaruje wobec niej nieufność (wzrost o 1 pkt proc.). 

Kosiniak-Kamysz o aborcji zgwałconej 14-latki: Sam też zastosowałbym klauzulę sumienia

Media w ostatnich dniach informowały, że lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji 14-letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną,...

zobacz więcej

Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 33 proc. respondentów (spadek o 2 punkty proc.). W marcu nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (spadek o 1 punkt procentowy). 


Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 32 proc. ankietowanych (wzrost o 2 punkty procentowe); nieufność wyraża 30 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.). 


Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 32 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 40 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.). 


31 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry (wzrost o 1 pkt procentowy). Jednak dominującym nastawieniem wobec szefa MS pozostaje nieufność - wyraża ją 50 proc. ankietowanych (spadek o 2 punkty proc.). 

Kłamstwo Tuska. Grodzki: Nie słyszałem tego tekstu

Donald Tusk powołując się na rzekome wypowiedzi ekspertów dla „Rzeczpospolitej” straszył, że ich zdaniem przez PiS chleb będzie kosztował 30 zł. Co...

zobacz więcej

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 27 proc. deklaracji zaufania (bez zmian) i 25 proc. deklaracji nieufności (spadek o 3 punkty proc.). 

 

Wyniki Donalda Tuska, Tomasza Grodzkiego oraz szefów pozostałych resortów 

 

Zaufanie do przewodniczącego PO Donalda Tuska deklaruje 26 proc. ankietowanych (spadek o 4 pkt proc.); nieufność wobec byłego premiera wyraża 58 proc. ankietowanych (o 2 punkty proc. więcej niż w lutym). 

 

Zaufanie do szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua deklaruje 25 proc. ankietowanych (o 1 punkt procentowy mniej), 13 proc. (spadek o 3 pkt proc.) wyraża w stosunku do niego nieufność. 47 proc. badanych nie zna szefa MSZ. 

 

Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 23 proc. badanych (wzrost o 1 punkt procentowy), nie ufa mu 39 proc. respondentów (bez zmian). 

W lipcu przejęcie kopalni „Bogdanka”. Sasin dalsze ujawnia plany [WIDEO]

W lipcu rząd planuje finalizację procesu przejęcia spółki LW Bogdanka przez Skarb Państwa – poinformował na antenie TVP Info wicepremier, minister...

zobacz więcej

Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 23 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt procentowy); nieufność w stosunku do niego wyraża 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.).

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek może liczyć na 23-proc. zaufanie; nie ufa mu 47 proc. ankietowanych. Czarnek nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca. 


Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy), nie ufa mu 17 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.). 45 proc. nie zna ministra rolnictwa. 


Ile procent badanych ufa Włodzimierzowi Czarzastemu i Krzysztofowi Bosakowi?


Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty może liczyć na 20-proc. zaufanie; nie ufa mu zaś 29 proc. badanych. 

„Gangsterka niczym z lat 90.” Winnicki: Trwa inwentaryzacja

„W biurze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, którego najemcą jest redakcja TV Media Narodowe doszło do włamania. W nocy do biura weszli politycy...

zobacz więcej

Politykowi Konfederacji WiN Krzysztofowi Bosakowi ufa 20 proc. badanych (spadek o 7 pkt proc.), nie ufa mu 38 proc. badanych (wzrost o 2 punkty proc.). 


Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. 


Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 marca br. na próbie liczącej 993 osób (w tym: 58 proc. metodą CAPI, 24,6 proc. - CATI i 17,4 proc. - CAWI). 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej