RAPORT

Pogarda

Nowy pomysł lewicy: Zakaz modlitw przed klinikami aborcyjnymi

 Lewica jawnie nawołuje do dyskryminacji przeciwników aborcji (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Lewica jawnie nawołuje do dyskryminacji przeciwników aborcji (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Najnowsze

Popularne

Posłanka Nowej Lewicy Katarzyna Kotula odnosząc się do protestów antyaborcyjnych przed szpitalami ginekologicznymi zapowiedziała, że po wygranych wyborach zostanie wprowadzony „zakaz modlitw”. Jak to się ma do gwarantowanej konstytucją wolności sumienia? Podobne ograniczenia uderzające w pro-liferów przegłosowano ostatnio w brytyjskim parlamencie.

Brytyjski parlament zakazał modlitwy przed ośrodkami aborcyjnymi

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała wprowadzenie tzw. „strefy bezpiecznego dostępu” do obiektów aborcyjnych w Anglii i Walii. Mandat lub pozew sądowy...

zobacz więcej

Domaganie się „prawa do aborcji” jest stałym elementem programu partii lewicowych. Bywa, że w dążeniu do realizacji tego celu nawołują do ograniczenia prawa wyboru ludziom o innym światopoglądzie, a nawet życzą im śmierci; o tym czytaj więcej TUTAJ


Ostatnio polska lewica zaostrzyła swoje stanowisko pod wpływem brytyjskiej Izby Gmin, która przegłosowała wprowadzenie tzw. strefy bezpiecznego dostępu do obiektów aborcyjnych w Anglii i Walii. Zgodnie z nowymi przepisami osobie podejrzanej o modlitwę w strefie grozi mandat lub pozew sądowy. Zakaz obowiązuje w promieniu 150 m od placówki.


Czytaj także: Strajk Kobiet: Brzydkie słowa? Wyp***lać to program polityczny


Konferencja Episkopatu Anglii i Walii potępiła klauzulę 10. nowej ustawy o porządku publicznym. Podkreślono, że dyskryminuje ona osoby wierzące, godząc również w wolność słowa. Nowe prawo kryminalizuje działania, które nigdy nie powinny być karane, takie jak modlitwa, myśl, pokojowa obecność, dobrowolna komunikacja i praktyczne wsparcie, jeśli zostaną uznane za przeszkody w dostępie do aborcji.


Innego zdania jest posłanka Nowej Lewicy Katarzyna Kotula, która zapowiedziała w swoim wpisie na Twitterze, że po wygranych wyborach lewica opowie się za wprowadzeniem zakazu modlitw przed ośrodkami, w których są oddziały ginekologiczne.

To z kolei stoi w sprzeczności z polską konstytucją, której art. 53 pkt 1 głosi: „Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii”. Punkt 2 zaś doprecyzowuje: „Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej