RAPORT

Pogarda

Premier: UE doceniła polskie wysiłki. Wkrótce 300 mln euro rekompensaty

Najnowsze

Popularne

Polskie wysiłki zbrojeniowe i wsparcie Ukrainy zostały docenione w Brukseli – napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku. Jak poinformował szef rządu, Polska dostanie „wkrótce 300 milionów euro w ramach rekompensaty za przekazane na wschód uzbrojenie”.

Ukraińcy zachwyceni. „Polska amunicja krążąca ma coś, czego nie ma nikt na świecie”

Ukraińscy żołnierze w sieci chwalą polski sprzęt. „Warmate w rękach naszej armii skutecznie niszczy wroga” – dodał z kolei szef MON Ukrainy. Polska...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

 

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się z komisarzem UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem oraz pracownikami Zakładów Metalowych Dezamet w Nowej Dębie.

 

„Dzisiejsza wizyta komisarza Thierrego Bretona w naszym kraju to potwierdzenie sukcesu polskiej dyplomacji i ustaleń z zakończonego w piątek szczytu Rady Unii Europejskiej” – napisał Morawiecki w mediach społecznościowych. W dniach 23-24 marca w Brukseli odbył się szczyt unijny.

 

Produkcja amunicji w Polsce

 

Na briefingu prasowym premier podkreślił, że „w całej Europie, a może nawet w całym NATO, jest za mało amunicji”. – Chcemy dzisiaj uzupełnić nasze zapasy, to będzie cel numer jeden – zapowiedział szef rządu. Zastrzegł, że chodzi nie tylko o uzupełnienie, ale również o rozbudowanie zapasów amunicji.

 

Czytaj także: Polska dołączyła do unijnego porozumienia o zakupie amunicji dla Ukrainy

 

– Po drugie, chcemy, żeby nasze zakłady produkcji amunicji – Dezamet, ale także inne zakłady, które będziemy tworzyć lub podnosić ich zdolności produkcyjne – miały możność produkcji amunicji w zakresie, który jest Polsce potrzebny – dodał szef rządu.

Wiceszef MON: Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę

Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę - poinformował w niedzielę rano wiceszef MON Marcin Ociepa. Polska dostarcza Ukrainie amunicję...

zobacz więcej

Jak przekazał premier na Facebooku, rząd zainwestuje „w rozbudowę potencjału polskiego przemysłu obronnego – zwłaszcza w zakresie produkcji amunicji”. „Rada Ministrów przyjmie w ciągu najbliższych dni specjalny, wieloletni program, który będzie wspierał produkcję amunicji w różnych częściach i zakładach Polski” – wskazał.

 

Mateusz Morawiecki poinformował, że amunicja będzie dostarczana, a „finansowanie będzie pochodzić z budżetu” unijnego. „Polska zwiększy swoje zdolności produkcyjne, a to oznacza nowe miejsca pracy i większe bezpieczeństwo naszego kraju” – zwrócił uwagę.

 

Polska doceniona przez Brukselę


Szef polskiego rządu wyraził też zadowolenie, że „konsekwentna, twarda i odpowiedzialna polityka obronna rządu Prawa i Sprawiedliwości znalazła uznanie w Brukseli”.

 

Zobacz także: Jest porozumienie w UE ws. wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy


Jak dodał Morawiecki, „Polski głos jest coraz lepiej słyszany w Europie, a to oznacza wzmocnienie bezpieczeństwa całego kontynentu i wschodniej flanki NATO”.

 

Amunicja dla Ukrainy


Premier poinformował też, że Polska będzie dalej przekazywać uzbrojenie na Ukrainę. – Ten program przekazania amunicji dla Ukrainy do końca tego roku jednego miliona sztuk – to program bardzo ambitny. Ale jestem przekonany, że po bardzo szybkim podniesieniu zdolności produkcyjnych naszego przemysłu zbrojeniowego, takie ilości nie będą wcale nadam bitne – powiedział w Nowej Dębie.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej