RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Komorowski i Gauck na Przystanku Woodstock

– Podczas rozmowy narodził się pomysł, żeby obaj prezydenci – Komorowski i Gauck – udali się do Kostrzyna nad Odrą, aby wziąć udział w młodzieżowym spotkaniu na granicy, Przystanku Woodstock 2012 – ujawnił Jaromir Sokołowski, podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, gość programu „Minęła dwudziesta” w TVP Info. – Ta propozycja bardzo nas cieszy – powiedział organizator imprezy Jerzy Owsiak.

Prezydent Joachim Gauck przybył w poniedziałek z dwudniową wizytą do Polski. Specjalnie wybrał nasz kraj jako pierwszy cel swojej zagranicznej podróży. Niemiecki prezydent przyznał, że częściowo kierowały nim powody polityczne, ale podkreślił, że dokonał „wyboru serca”.

– To ważne i symboliczne, że prezydent Niemiec w pierwszą zagraniczną podróż jedzie do Polski. To jednoznaczny sygnał, że zainteresowany jest utrzymaniem szczególnych relacji polsko-niemieckich. Wypowiadając tak ciepłe i serdeczne słowa o chęci pogłębienia współpracy z Polską, wyraźnie sygnalizuje, że chce, aby te relacje nie tylko się umacniały, ale ulegały dalszemu pogłębieniu – tak wizytę Gaucka w Polsce, komentował minister Jaromir Sokołowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Zdaniem Sokołowskiego rozmowy prezydenta Niemiec w Polsce były bardzo owocne. Pomogą przede wszystkim w dalszym przełamywaniu stereotypów panujących w obu krajach. Gauck nazywał Polskę „ojczyzną wolności”.

Minister Sokołowski zdradził także, co będzie pokłosiem roboczej wizyty prezydenta Niemiec w Polsce. – Już w trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej prezydenci Polski i Niemiec mówili o wymianie młodzieży, a prezydent Gauck zaproponował prezydentowi Komorowskiemu, by objął takie przedsięwzięcie rodzajem honorowego patronatu. Dzisiaj podczas rozmowy narodził się pomysł, żeby obaj prezydenci udali się do Kostrzyna nad Odrą, aby wziąć udział w spotkaniu młodzieżowym na granicy, czyli rockowym festiwalu Woodstock 2012 – ujawnił Sokołowski.

„Miejsce wręcz wymarzone”

Taka propozycja padła i nas to bardzo cieszy. Miejsce jest wręcz wymarzone – powiedział wieczorem w TVP Info Jerzy Owsiak, organizator Przystanku Woodstock.

Tu była granica polsko-niemiecka. Kiedy tworzyliśmy Woodstock ona istniała i na naszych oczach przestała funkcjonować. Przystanek Woodstock tworzy atmosferę zjednoczonej Europy. Wizyta prezydentów to byłyby gest dobrej woli, mówienia do młodych ludzi o naszej wspólnej historii – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej