RAPORT

Pogarda

KE zatwierdziła polski program wsparcia dla producentów zbóż. Popłyną miliony

Wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy (fot. PAP/Lech Muszyński)
Wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy (fot. PAP/Lech Muszyński)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 126 mln euro. Jego celem jest wsparcie sektora produkcji pszenicy i kukurydzy w kontekście wojny Rosji z Ukrainą – poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Kowalczyk: Na początku przyszłego tygodnia okrągły stół ws. zboża

Chcemy zintensyfikować eksport zboża, szczególnie pszenicy – poinformował wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ujawnił, że na początku...

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek w Brukseli, po zakończeniu pierwszego dnia obrad szczytu UE, że Polska wnioskuje o większe środki z Unii Europejskiej na wsparcie sprzedaży ukraińskiego zboża. 

 

Morawiecki wskazał, że na razie dla Polski przeznaczono na ten cel mniej niż 200 mln zł. Jak ocenił, jest to kwota nieadekwatna.


Żądamy więcej i będziemy żądać więcej, bo uważamy, że to jest problem, przy którym Unia Europejska musi nam dopomóc – podkreślił premier. 

  

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu zamieszczono zapowiedź projektu pomocy dla rolników w postaci dofinansowania transportu pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. 

 

„Proponuje się aby stawki pomocy były zróżnicowane w zależności od odległości od portów nadbałtyckich i wynosiły za tonę pszenicy i kukurydzy przewiezionej z: województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego 100 zł; województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego – 150 zł; województwa lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego – 200 zł” – poinformowano w wykazie. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej