RAPORT

Pogarda

„Sojusz PO z Konfederacją”. Grochal z „Newsweeka” relacjonuje rozmowy polityków PO

Tusk pójdzie na współpracę z Mentzenem? O koalicji z Konfederacją mówi się w PO (fot. arch.PAP/Albert Zawada, PAP/Zbigniew Meissner)
Tusk pójdzie na współpracę z Mentzenem? O koalicji z Konfederacją mówi się w PO (fot. arch.PAP/Albert Zawada, PAP/Zbigniew Meissner)

Najnowsze

Popularne

Trudniejszym partnerem byłaby partia Razem w koalicji niż „prorynkowi politycy spod znaku Mentzena” – przyznają w nieoficjalnych rozmowach politycy Platformy Obywatelskiej. Nastroje panujące w PO zdradziła Renata Grochal z „Newsweeka”, omawiając w TOK FM możliwy alians PO i Konfederacji. – Myślę, że może dojść do sytuacji, w której Platforma będzie prosić (Konfederację) – uważa z kolei Piotr Głuchowski z „Gazety Wyborczej”.

„To nie było na rękę Tuskowi”. Kulisy zakończenia protestu Hartwich w Sejmie

Iwona Hartwich nie skonsultowała z Platformą Obywatelską pomysłu na strajk w Sejmie – wynika z informacji „Wprost”. Protest niepełnosprawnych i ich...

zobacz więcej

W ostatnich dniach OKO.press i TOK FM opublikowały sondaż, z którego wynikało, że Konfederacja może być trzecią siłą w przyszłym parlamencie. Tej partii w najnowszym wydaniu „Newsweeka” poświęcono obszerny artykuł. Jego autorka Renata Grochal wskazywała, że Konfederacja „schowała kłopotliwych liderów” i wyciąg na wierzch młodych polityków: Sławomira Mentzena, Roberta Winnickiego czy Krzysztofa Bosaka. 

 

„Zatkać nos i podać rękę” 

 

W dyskusji na antenie TOK FM Grochal wskazała, że rozmawiała z politykami Platformy Obywatelskiej przygotowując tekst na temat Konfederacji. Jej rozmówcy z partii Donalda Tuska przyznawali, że trudniejszym partnerem byłaby partia Razem w koalicji niż „prorynkowi politycy spod znaku Mentzena”. – Nie jest wykluczone, że PO mogłaby wejść w jakiś alians z Konfederacją – dodała. 

 

– Myślę, że jeśli przyjdzie już do rozgrywek politycznych, to „zatkać nos i podać rękę” – był taki chwytliwy tytuł w latach 90. do różnych tekstów politycznych – nastąpi zatkanie nosa i podanie ręki – ocenił Głuchowski z „Gazety Wyborczej”. 

 

Prowadzący rozmowę Jacek Żakowski nie krył zdumienia: „Z partią, o której tyle osób mówi, że to polscy faszyści, Platforma byłaby w stanie wejść w koalicję prędzej niż z Razem?”. 

 

Bez entuzjazmu, ale w PO wolą Konfederację 

 

– Ja tylko powiedziałam, że jeśli chodzi o te postulaty gospodarcze (Konfederacji) – to są postulaty Platformy Obywatelskiej sprzed lat. Dzisiaj widać, że Donald Tusk idzie bardziej w kierunku socjaldemokratycznym, obiecując m.in. wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy, bo tak jest opowiadane to „babciowe” – tłumaczyła „Grochal”. 

„Balcerowicz buduje PiS”? Sekretarz generalny PO gani ekonomistę

Leszek Balcerowicz mówi rzeczy nieodpowiedzialne, na wszystko lubi patrzeć z perspektywy słupków ekonomicznych – powiedział sekretarz generalny...

zobacz więcej

Zaznaczyła, że entuzjazmu w Platformie wobec koalicji z Konfederacją nie ma, ale... 

 

– Gdyby była rzeczywiście taka alternatywa: czy będzie rządziło PiS po wyborach czy będzie rządziła opozycja, to uważam, że być może ten alians z Konfederacją nie jest wykluczony. (…) Oni oczywiście się odżegnują, że Konfederacja to antyunijna formacja. Ale jak się poskrobie, zada kilka pytań, to wychodzi, że być może byliby dla nich bliższym partnerem niż Partia Razem, która jest radyklanie lewicowa – powiedziała pracownica „Newsweeka”.  

 

Pracownik „Wyborczej”: Mentzenowi powierzyłbym swoje pieniądze 

 

Swoje do dyskusji dorzucił także Piotr Głuchowski, wskazując, że w ostatnim miesiącu przeprowadził wywiady z Szymonem Hołownią (Polska 2050), Adrianem Zandbergiem (Razem) i Sławomirem Mentzenem (Konfederacja). 

 

– O ile człowiekiem, od którego kupiłbym używany samochód, jest niewątpliwie Zandberg, to człowiekiem, któremu powierzyłbym swoje pieniądze, jest Mentzen jednak – zadeklarował. 

 

Zobacz także: Dziennikarz „Gazety” demaskuje teorię spiskową z „Newsweeka”... książką autora opisywanych rewelacji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej