RAPORT

Pogarda

Ukraińcy wysadzili auto jednego z najważniejszych rosyjskich oficerów w Mariupolu

Wybuchło auto jednego z rosyjskich dowódców (fot. Spencer Platt/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Wybuchło auto jednego z rosyjskich dowódców (fot. Spencer Platt/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

W okupowanym przez rosyjskie siły Mariupolu ukraiński ruch oporu wysadził rano w powietrze samochód jednego z najważniejszych w tym mieście rosyjskich oficerów – poinformował lojalny wobec Kijowa mer Mariupola Wadym Bojczenko.

Prezydent Ukrainy apeluje do rodaków o większe wsparcie żołnierzy na froncie [WIDEO]

Wołodymyr Zełenski wezwał rodaków, by bardziej wspierali żołnierzy walczących na wschodzie kraju z rosyjskim agresorem. „Ukrainki i Ukraińcy,...

zobacz więcej

Wybuchło auto jednego z rosyjskich dowódców, przekazał samorządowiec cytowany na koncie mariupolskiej rady miasta na Telegramie.


Doradca Bojczenki – Petro Andriuszczenko, potwierdził, że do zamachu przyznał się działający w Mariupolu ruch partyzancki.


Od kilku tygodni coraz częściej pojawiają się doniesienia o skutecznych ukraińskich atakach na obiekty rosyjskich wojsk w Mariupolu, m.in. magazyny z amunicją. Niektórzy obserwatorzy oceniają, że jest to związane z przekazaniem ukraińskiej armii nowych amerykańskich pocisków Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) o zasięgu 150 km, umożliwiających przeprowadzenie uderzeń m.in. na Mariupol.


Na początku marca Bojczenko informował, że po serii ostrzałów okupanci poczuli się zagrożeni i wycofali część swoich oddziałów oraz baz logistycznych poza granice miasta.


Zobacz też: Ukraińskie matki przemierzają tysiące kilometrów, by odzyskać dzieci uprowadzone przez Rosjan


Okupowany Mariupol


Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. W ocenie ONZ miasto opuściło ok. 350 tys. cywilów. Brak dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 r. mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.


W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej