RAPORT

Pogarda

Rosyjski szpieg zatrzymany przez SKW. Przyznał się, opisał szczegóły

Najnowsze

Popularne

Służba Kontrwywiadu Wojskowego na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymała cudzoziemca, który usłyszał zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu – dowiedział się portal tvp.info. Podejrzany pozyskiwał informacje o infrastrukturze krytycznej na Pomorzu. Podczas przesłuchania przyznał się i opisał szczegóły współpracy z Rosjanami.

Infiltrowali armię przy wschodniej granicy. Rosjanin i Białorusin oskarżeni o szpiegostwo

Prokuratura wojskowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Rosjaninowi i Białorusinowi, którzy przez kilka lat szpiegowali w Polsce na rzecz...

zobacz więcej

Cudzoziemiec, który przebywał w Polsce od stycznia, został zatrzymany 21 marca.


– Prokurator Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w oparciu o informacje przekazane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i zgromadzony materiał dowodowy przedstawił zatrzymanemu zarzut prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu – poinformowała rzeczniczka gdańskiej prokuratury Grażyna Wawryniuk. 

 

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe przychylił się do wniosku śledczych i skierował mężczyznę na trzy miesiące do tymczasowego aresztu. Za zarzucane przestępstwo podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.  

  

Infiltrował obiekty infrastruktury krytycznej


Z ustaleń kontrwywiadu wynika, że cudzoziemiec działał na rzecz rosyjskiego wywiadu „przez pozyskiwanie i gromadzenie informacji, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskiej służbie wywiadowczej. 

  

Podczas przesłuchania podejrzany przyznał się do prowadzenia działalności szpiegowskiej, opisał szczegóły i okoliczności zwerbowania przez rosyjski wywiad.


– Jak wynika z ustaleń postępowania, podejrzanego nakłoniono do podjęcia działalności szpiegowskiej w Polsce. Mężczyzna wykonywał zadania zlecone przez rosyjską służbę co najmniej od stycznia 2023 r. – przekazała Wawryniuk.

Postępowanie Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku jest jednym z kilku postępowań dotyczących działalności na rzecz służb wywiadowczych Rosji i Białorusi, jakie prowadzą prokuratorzy pionu do spraw wojskowych. Kilka postępowań zostało już zakończonych aktami oskarżenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej