RAPORT

Pogarda

Wielki strajk w Niemczech. Transport publiczny sparaliżowany

 Zatrzymał się ruch pociągów, autobusów i samolotów (fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE)
Zatrzymał się ruch pociągów, autobusów i samolotów (fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE)

Najnowsze

Popularne

Strajk ostrzegawczy sparaliżował transport publiczny w Niemczech. Zatrzymał się ruch pociągów, autobusów i samolotów, dotknięte są również drogi wodne, autostrady i porty. Strajkuje co najmniej 30 tys. pracowników kolei – podaje agencja dpa.

Strajki na lotniskach w Niemczech. Utrudnienia dla kilkudziesięciu tysięcy pasażerów

W piątek trwają strajki ostrzegawcze na dwóch największych lotniskach w Nadrenii Północnej-Westfalii (Duesseldorf, Kolonia/Bonn) oraz na dwóch w...

zobacz więcej

Wielki strajk ostrzegawczy związków zawodowych kolei EVG i Verdi rozpoczął się o północy. Spodziewane są poważne korki w całych Niemczech i zakłócenia w innych niż transport obszarach gospodarki.


– Gotowość do strajku jest bardzo duża, gniew pracowników – ogromny – powiedział agencji Kristian Loroch, szef zbiorowej komisji negocjacyjnej EVG. – Strajkujemy dzisiaj, ponieważ w negocjacjach zbiorowych nie przedstawiono nam niczego, o czym moglibyśmy poważnie dyskutować – wyjaśnił.


Dodatkowo linie lotnicze Lufthansa na kilka godzin przed rozpoczęciem strajku ostrzegawczego w Niemczech odwołały część lotów, powołując się na problemy techniczne u dostawców usług zewnętrznych.


Zobacz też: Wizyta Karola III we Francji przełożona. „Kolejny znak ogólnego upadku kraju”


O potencjalnych problemach informuje firma Maersk – logistyczny gigant – która ostrzegła klientów na swojej stronie, że choć trudno jest z góry ściśle ocenić efekty zatrzymania transportu, zleceniodawcy muszą liczyć się z opóźnieniami przewozów cargo.

Francuska przepowiednia

Gdy w 2018 r. we Francji wybuchła długotrwała seria protestów, od ubioru jej pierwszych i najbardziej widocznych uczestników nazwana „ruchem...

zobacz więcej

Organizatorzy protestów, związki EVG i Verdi, prowadzą negocjacje płacowe i liczą, że strajk powszechny zwiększy presję na rząd federalny i rządy krajów związkowych. Związek Verdi, który prowadzi negocjacje w imieniu około 2,5 mln pracowników sektora publicznego, w tym zatrudnionych w transporcie publicznym i na lotniskach, domaga się podwyżki płac o 10,5 proc., ale nie mniej niż 500 euro miesięcznie.


Związek kolejowy i transportowy EVG, reprezentujący około 230 tys. pracowników, domaga się 12-procentowej podwyżki lub co najmniej 650 euro miesięcznie.


W Niemczech w lutym ceny były o 9,3 proc. wyższe niż w lutym 2022.


„(Podwyżki pensji) to kwestia przetrwania dla wielu tysięcy pracowników” – powiedział szef związku Verdi Frank Werneke gazecie „Bild am Sonntag”. Wskazał, że celem strajku jest unaocznienie pracodawcom, iż „pracownicy wyraźnie popierają nasze żądania”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej