RAPORT

Pogarda

Depresja przyspiesza starzenie

Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy niż ich rówieśników bez tej choroby (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)
Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy niż ich rówieśników bez tej choroby (fot. Ute Grabowsky/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest wyższy niż ich rówieśników bez tej choroby. Częściej cierpią na różne medyczne problemy, starzej wyglądają ich mózgi.

Nasze mózgi tworzą fałszywe wspomnienia

Potrafimy z łatwością uwierzyć, że byliśmy świadkami zdarzenia, które nie miało miejsca. Fałszywe wspomnienia można usuwać stosując odpowiednie...

zobacz więcej

Naukowcy z University of Connecticut (USA), na łamach pisma „Nature Mental Health” informują, że depresja ma związek z przyspieszonym starzeniem się organizmu. „Pacjenci ci wykazują objawy przyspieszonego biologicznego starzenia, słabego zdrowia fizycznego i zdrowia mózgu” – mówi dr Breno Diniz, autor publikacji.

 

On i jego koledzy przyjrzeli się ponad 400 osobom chorującym w późnym wieku na depresję. Zmierzyli stężenie w ich krwi białek towarzyszących starzeniu się.


Białka takie są uwalniane przez coraz gorzej działające komórki. Inicjują one często stany zapalne i inne uszkadzające organizm procesy. Stężenie tych białek badacze odnieśli do stanu zdrowia fizycznego ochotników, w tym obecnych u nich schorzeń, funkcjonowania ich mózgów oraz nasilenia depresji. 

 

Co zaskoczyło naukowców, natężenie depresji nie wpływało na tempo przyspieszonego starzenia. 

Neurolog alarmuje: coraz więcej udarów u młodych ludzi. Covid może być jedną z przyczyn

Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu – alarmuje neurolog ze szpitala wojewódzkiego w...

zobacz więcej

Jednocześnie jednak przyspieszone starzenie wiązało się z gorszym zdrowiem sercowo-naczyniowym, w tym z wyższym ciśnieniem i poziomem cholesterolu, a także z licznymi innymi schorzeniami. Towarzyszyły temu gorsze wyniki w testach sprawdzających zdolności umysłowe. 

 

„Te dwa główne rezultaty otwierają drogę do lepszych prewencyjnych strategii, które mogłyby zmniejszać niesprawność związaną z ciężką depresją u starszych osób i spowalniać ich biologiczne starzenie się” – stwierdza dr Diniz. 

 

Jego zespół poszukuje teraz nowych podejść terapeutycznych, które usuwałyby z organizmu stare, niedziałające już komórki, co mogłoby poprawić stan organizmu. 

 

Analizują też związane ze starzeniem się białka, które także mogłyby stanowić cel dla spersonalizowanego leczenia różnych zaburzeń w późnym wieku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej