RAPORT

Pogarda

Zmiana poparcia dla PiS i KO. Słaby wynik koalicji Hołowni z PSL [SONDAŻ]

Do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań (fot. arch. PAP/Mateusz Marek)
Do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań (fot. arch. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, do Sejmu weszłoby sześć ugrupowań – wynika z nowego sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl. Na pierwszym miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość z przewagą 6 pkt. proc. nad Koalicją Obywatelską.

„Osiem mld zł na rządowe inwestycje w oświatę od 2021 r.”

Ponad 8 mld zł przeznaczyliśmy na rządowe inwestycje w oświatę od 2021 roku – mówił w niedzielę w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław...

zobacz więcej

Niezmiennie największym poparciem wśród badanych cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na partię rządzącą swój głos zamierza oddać 36 proc. respondentów. Oznacza to spadek notowań tego ugrupowania o 2 pkt. proc. w porównaniu do sondażu z połowy marca. 

 

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska pod wodzą Donalda Tuska, którą wskazało 30 proc. uczestników ankiety. Taki rezultat oznacza wzrost poparcia dla KO o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Strata KO do PiS wynosi więc 6 pkt. proc. W poprzednim badaniu wynosiła 9 pkt. proc. 

 

Ostatnie miejsce na politycznym podium zajmuje Lewica, która zdobyła 9 proc. wskazań respondentów (bez zmian). Tuż za nią jest Polska 2050 Szymona Hołowni, która w tym badaniu osiągnęła wynik 8 proc. (poprzednio 7 proc.). 

Ziobro o „trosce” Tuska o Śląsk: diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni [WIDEO]

Napędzana wzrostem cen energii inflacja i związana z nią drożyzna to efekt – obok wojny – unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, której jednym...

zobacz więcej

Do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłaby jeszcze Konfederacja, którą wskazało 8 proc. badanych (wzrost z 7 proc.), a także Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.; wynik bez zmian). Pozostałe formacje znalazły się pod progiem. 


W badaniu uwzględniono też wariant wspólnych list Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz PSL i Polski 2050. 

 

Taki scenariusz dawałby zwycięstwo wyborcze koalicji KO i Lewicy (38 proc. wskazań). Tuż za nią znalazłaby się Zjednoczona Prawica z poparciem 36 proc. respondentów. Sojusz Hołowni i Kosiniaka-Kamysza uzyskał poparcie 12 proc. badanych. 

 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 17 do 20 marca 2023 roku, na panelu internetowym. W badaniu wzięło udział 1045 osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej