RAPORT

Pogarda

Jest wyrok dla recydywisty z Będzina. Sąd naprawił swój błąd

Napastnik został już wcześniej skazany za zabójstwo (fot.  PAP/Sebastian Borowski)
Napastnik został już wcześniej skazany za zabójstwo (fot. PAP/Sebastian Borowski)

Najnowsze

Popularne

Prawomocny wyrok 25 lat więzienia usłyszał recydywista Robert B., który krótko po wyjściu z więzienia zabił w Będzinie bezdomnego mężczyznę. Sąd Apelacyjny w Katowicach po uwzględnionej kasacji prokuratury zmienił w ten sposób wcześniej orzeczoną karę 15 lat pozbawienia wolności.

Kradzież na zamkniętych targach bursztynu i biżuterii [WIDEO]

zobacz więcej

Chodzi o sprawę zabójstwa bezdomnego z sierpnia 2019 r. W konsekwencji brutalnego pobicia przez Roberta B. mężczyzna zmarł w szpitalu.


Nie było to pierwsze zabójstwo popełnione przez B. Kilka lat wcześniej zamordował on innego człowieka.


Po dwuinstancyjnym procesie Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał go na 15 lat więzienia, uznając za winnego zabójstwa. Sąd przyjął przy tym kwalifikację czynu, z art. 148 par 1 Kk, która nie uwzględnia okoliczności recydywy.


Właśnie ten zarzut podniósł Prokurator Generalny w skierowanej do Sądu Najwyższego skardze kasacyjnej. W konsekwencji kasacji, SN zgodził się z prokuraturą i uchylił wyrok. Sprawa ponownie trafiła do sądu apelacyjnego.

  

Wyrok: 25 lat


Sąd Apelacyjny w Katowicach naprawił swój błąd i orzekł zgodnie ze stanowiskiem prokuratury. Sąd ten uznał mężczyznę za winnego zabójstwa popełnionego w warunkach recydywy i skazał go za to na karę 25 lat pozbawienia wolności.

„Alarm!”. Para pedofilów krzywdziła dzieci i handlowała nagraniami w sieci [WIDEO]

Przez co najmniej rok 28-letni Sebastian J. i jego 22-letnia partnerka Martyna Sz. z Kłodzka krzywdzili trójkę małych dzieci. Najstarsze nie miało...

zobacz więcej

Do zabójstwa doszło w sierpniu 2019 r. Robert B. zaatakował wtedy bezdomnego w Będzinie.


Brutalnie go pobił, kopał i uderzał pięściami po głowie, klatce piersiowej i w newralgiczne części ciała. Mężczyzna zmarł w szpitalu po dziewięciu dniach.


Napastnik został już wcześniej skazany za zabójstwo. W czasie napaści na bezdomnego odbywał warunkowe przedterminowe zwolnienie z więzienia.


Robert B. został zatrzymany i stanął przed sądem. W czerwcu 2020 r. Sąd Okręgowy w Katowicach uznał go winnym pobicia skutkującym realnie zagrażającą życiu chorobą i wymierzył mu karę dziewięciu lat pozbawienia wolności.


Sąd Apelacyjny w Katowicach w styczniu 2021 r. uwzględnił apelację prokuratury i zmienił ten wyrok. Sąd ten przyjął inna kwalifikację czynu orzekając, że Robert B. dopuścił się zabójstwa z zamiarem ewentualnym w warunkach recydywy i skazał go na 15 lat więzienia.

Strażacy ugasili pożar, nie zauważyli ciała. Znaleziono je po miesiącach

Prokuratura bada przyczyny śmierci 57-latka, którego zwłoki znaleziono w spalonym domu w Głowaczowie (Mazowieckie) dopiero kilka miesięcy po...

zobacz więcej

Prokuratura jednak nie zgodziła się z tym wyrokiem, wniosła do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, w której zażądała uchylenia orzeczenia i ponownego rozpoznania sprawy przez sąd II instancji. 

  

Według śledczych sąd apelacyjny przyjął niewłaściwą kwalifikację czynu. Chodzi o art. 148 Kodeksu karnego dotyczący zabójstwa.


Jak wskazała w kasacji prokuratura, sąd błędnie nie uwzględnił par. 3 tego przepisu, zgodnie z którym surowszej karze na czas nie krótszy niż 12 lat więzienia podlega ten, kto m.in. był wcześniej prawomocnie skazany za zabójstwo. W kasacji argumentowano też, że gdyby sąd właściwie przyjął opis czynu i kwalifikację, to kara 15 lat więzienia byłaby rażąco łagodna.


W listopadzie Sąd Najwyższy uwzględnił tę kasację i uchylił wyrok.


– W pełni należy zgodzić się z kasacją Prokuratora Generalnego. Nie można pominąć, że czyn ten powinien być kwalifikowany z art. 148 par 3. Kk – powiedziała uzasadniając wtedy uchylenie wyroku sędzia Barbara Skoczkowska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej