RAPORT

Pogarda

Ukraińskie matki przemierzają tysiące kilometrów, by odzyskać dzieci uprowadzone przez Rosjan

Nie udaje się odzyskać dzieci (fot. Chris McGrath/Getty Images)
Nie udaje się odzyskać dzieci (fot. Chris McGrath/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ponad 16 tys. ukraińskich dzieci zostało od początku wojny uprowadzonych przez Rosję. Niektórym z rodziców udało się już sprowadzić dzieci z powrotem do domów, pokonując wiele trudności - donosi z Kijowa Tobias Dammers, korespondent dziennika „Tagesschau”.

Bandyci Putina porywają dzieci. Kolejny wstrząsający dowód [WIDEO]

Na ukraińskich terytoriach okupowanych przez armię Władimira Putina od miesięcy dzieci są porywane i wywożone wgłąb Rosji. Na Twitterze pokazano...

zobacz więcej

Dziennikarz opisuje jeden z przykładów udanego powrotu do domu - historię 16-letniego Ihora i jego matki Nataliji Łysewycz, pochodzących ze wsi Antoniwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Rejon ten został podbity przez Rosję w pierwszych dniach inwazji. „Nastąpiło osiem miesięcy rosyjskiej okupacji, a wraz z nią - dostęp wyłącznie na rosyjskich mediów. Lysewycz opowiada, że nie słyszano tam nic o wojennych okrucieństwach, takich jak w Buczy czy Irpieniu. Okupacja stała się codziennością” – opisuje „Tageschau”. 

 

Matka zgodziła się na „zbyt kuszącą, aby ją odrzucić” propozycję rosyjskich władz okupacyjnych – wyjazd Ihora na obóz letniskowy w rosyjskim mieście Anapa, z dala od strefy walk na Ukrainie. Ten wyjazd „miał trwać kilka tygodni, ale sprawy potoczyły się inaczej. Wakacje zamieniły się w porwanie – i stały się częścią zbrodni wojennej” –pisze „Tagesschau”. Chłopiec powrócił z Rosji dopiero po czterech miesiącach. 

 

Według ukraińskich źródeł Ihor jest jednym z ponad 16 tys. dzieci i młodzieży uprowadzonych przez Rosję w czasie wojny. Ihora udało się sprowadzić z Rosji do domu na początku marca. „Jego powrót z obozu był wielokrotnie przekładany przez rosyjskie władze. Był tam przetrzymywany” – podkreśla „Tagesschau”. 

 

Jak ocenił Ihor, w Rosji wraz z nim było ponad tysiąc ukraińskich dzieci. Traktowanie było „dobre”, nie było przemocy ani prób reedukacji. „Dzieciom zapowiedziano, że zostaną wysłane do rosyjskich rodzin adopcyjnych lub domów opieki. Ponadto w obozie mówiono, że ci, którzy zechcą zostać w Rosji, otrzymają pieniądze” – opowiadał Ihor. 

 


Kontakt chłopca z matką został urwany, kobieta „bała się, że już nigdy nie zobaczy syna”. W sprowadzeniu syna z Rosji pomogła jej organizacja SOS Wioski Dziecięce Ukraina. Kobieta musiała pojechać osobiście do Rosji po chłopca. – Trasa wiodła przez Polskę i Białoruś do granicy z Rosją. Stamtąd musiała jechać do Moskwy, a potem na południe Rosji do Anapy. To tysiące kilometrów, dwa tygodnie w podróży. Po drodze były osoby udzielające pomocy – wyjaśniła kobieta. Jak podkreśliła, ona i inne matki miały mówić o „odwiedzeniu” swoich dzieci, a nie o „odbieraniu ich”. 

 

Po przyjeździe do Anapy także matce Ihora złożono propozycję pozostania w Rosji. „Inne matki, które były w Rosji, również potwierdzają otrzymanie takich ofert. Ale po podpisaniu kilku dokumentów (Natalija Łysewycz) mogła bez problemu zabrać ze sobą Ihora” – dowiedział się „Tagesschau”. 

Ukraina odzyskała ponad 50 dzieci uprowadzonych przez Rosjan

Ponad tysiąc ukraińskich dzieci, które Federacja Rosyjska wywiozła i uprowadziła z Mariupola, zostało przekazanych do rosyjskich rodzin. Proceder...

zobacz więcej

„Przejrzysta i dobrze zaplanowana” strategia 


Jak potwierdziła ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, do tej pory na Ukrainę udało się przywieźć z powrotem 323 spośród porwanych dzieci. – Te operacje sprowadzania odbywały się bez przyzwolenia Rosji, bez okupu, bez niczego w zamian. To nie jest wymiana – podkreśliła Herasymczuk. Jest przekonana, że za porwaniami dzieci kryje się „przejrzysta i dobrze zaplanowana” strategia. Z jej analiz wynika, że „ukraińskie dzieci szybko otrzymały obywatelstwo rosyjskie, a procesy adopcyjne były skracane". 

 

Jak podkreśla „Tagesschau”, nie w każdym przypadku udaje się ukraińskim rodzicom i organizacjom pozarządowym odzyskanie dzieci. Daria Kasjanowa z SOS Wioski Dziecięce Ukraina potwierdziła, że zdarzały się już „odmowy” ze strony rosyjskich obozów czy rodzin adopcyjnych, mimo że ukraińscy krewni mieli przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. 


Uratowane z Rosji nastolatki zgłaszały, że groziło im powołanie do rosyjskiej armii. „Wiele spośród uprowadzonych ukraińskich dzieci musiało przejść »program edukacji patriotycznej«, w ramach którego szerzona jest antyukraińska propaganda” – podkreśliła Kasjanowa. 

Ukraińskie dzieci porywane do Rosji. „To dla ich dobra”

Rosjanie uprowadzają osierocone dzieci z okupowanych przez ich wojska ukraińskich terytoriów. Rosyjska komisarz praw dzieci Maria Lwowa-Biełowa nie...

zobacz więcej

Uprowadzanie dzieci z Ukrainy jest odmiennie przedstawiane przez rosyjską telewizję, która przekonuje, że „dzięki przybranym rodzicom dzieci zostaną uratowane przed zawieruchą wojenną na Ukrainie i będą mieć zapewnioną bezpieczną przyszłość” – pisze „Tagesschau”. 

 

Jak potwierdziła niedawno w wywiadzie dla kremlowskiej telewizji rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, „380 dzieci zostało już przekazanych do 20 regionów kraju”. Sama też zaadoptowała 15-latka z Doniecka, czym pochwaliła się w rozmowie z Putinem. 

 

Przeczytaj też: Wspólna inicjatywa Polski i KE. Chodzi o dzieci porywane z Ukrainy 

 

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał 17 marca nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jako odpowiedzialnego za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Tego samego dnia MTK wydał także nakaz aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin. Rosja, nie uznająca MTK, stwierdziła, że nakaz aresztowania jest „prawnie nieważny”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej