RAPORT

Pogarda

Neurolog alarmuje: coraz więcej udarów u młodych ludzi. Covid może być jedną z przyczyn

Na pomoc pacjentowi jest zaledwie kilka godzin (fot. Shutterstock)
Na pomoc pacjentowi jest zaledwie kilka godzin (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu – alarmuje neurolog ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Karolina Mazurek. To osoby, które mają szybkie tempo życia, narażone są na duży stres i nie znajdują czasu na wykonywanie badań.

Rzadka choroba niszczy narządy. Polscy naukowcy mają pomysł na jej leczenie

Amyloidoza AL to rzadka choroba powodująca uszkodzenie i zaburzenie funkcji narządów, prowadząc do postępującej ich niewydolności. Zespół naukowców...

zobacz więcej

– Dawniej ta choroba dotyczyła starszych osób, teraz chorują ludzie w średnim wieku, a niestety od kilku lat widzimy, że dotyczy coraz większej liczby osób w młodym wieku, po 30. roku życia. Trafiają na oddział udarowy z objawami pełnego, dokonanego udaru mózgu – powiedziała w rozmowie z PAP lekarz z Oddziału Neurologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. 

 

Karolina Mazurek dodała, że na oddziale leczonych jest obecnie kilku pacjentów około 40. roku życia z czynnikami ryzyka: nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, hipercholesterolemią. 

 

– To pacjenci, którzy nie byli w tym zakresie wcześniej diagnozowani jak np. osoby starsze - są młodzi, sprawni, mocno zaangażowani zawodowo, a więc nie mieli czasu się na tym skupić. Udar jest pierwszym objawem tego, że coś się złego dzieje – mówiła lekarka. 

 

Przeczytaj też: Jak uniknąć Alzheimera? Wystarczy ćwiczyć 6 minut dziennie, ale w szczególny sposób 

 

Jak zauważyła, jedną z przyczyn może być przebyty covid, który „zwiększa gotowość prozakrzepową”, ale z pewnością nie jest to jedyny czynnik powodujący, że coraz więcej młodych pacjentów trafia na oddział z udarem. Bardzo prawdopodobne jest tu szybkie tempo życia, stres, brak oddzielenia życia zawodowego od prywatnego i brak czasu na regularną aktywność fizyczną. 

 

 

– Wszyscy pacjenci, którzy do nas trafili, zawsze mają refleksję „po”. Czuli, że coś się dzieje, bo bolała ich nieustannie głowa, byli przewlekle zmęczeni, nie mogli się skoncentrować, mieli uczucie kołatania serca, ale myśleli, że to minie – wyjaśniła neurolog. 

 

Bardzo ważna jest wcześnie rozpoczęta rehabilitacja

 

Dodała, że udar u młodszych osób przebiega tak samo, jak u starszych. Leczenie jego skutków jest podejmowane bardzo szybko. Stosowana jest tromboliza (podawany jest lek pozwalający na rozpuszczenie skrzeplin) i trombektomia mechaniczna – usuwanie skrzepów wewnątrznaczyniowych. Bardzo ważna w przypadku młodych osób po udarze jest – jak zaznaczyła lekarka – wcześnie rozpoczęta rehabilitacja. 

11 minut wysiłku fizycznego dziennie znacząco poprawia zdrowie

Nawet odrobina ruchu może sprawić, że pożyjemy dłużej i będziemy zdrowsi – to wnioski z opracowania naukowców z uniwersytetu w Cambridge. Wynika z...

zobacz więcej

– Młody organizm jest w stanie się zregenerować i siły witalne na to pozwalają, jednak tym, co dotyka często takie osoby, to zaburzenia depresyjne. Ci ludzie są nagle wyciągani z pędu swojego życia i codziennej gonitwy, i gdy mówimy im „musi pan, pani odpuścić”, problemem dla nich staje się nie choroba, ale to, że coś ich ominie; odbierają to w pierwszej chwili jako porażkę – mówiła Mazurek. 

 

Jeszcze chorzy, już spieszą się do pracy 

 

Przytoczyła przypadki osób, które tuż po udarze przebywały na sali intensywnego nadzoru i pytały, czy mogą wyjść, bo mają niedokończone zadania w pracy. 


– Zajmujemy się więc nie tylko leczeniem dysfunkcji ruchowych czy zaburzeniami mowy, ale też przestawieniem całego myślenia pacjenta. Pracuje z nimi na oddziale neuropsycholog, pomagając zrozumieć chorobę i rolę w niej pacjenta – wskazała neurolog. 

 

Jak zapobiegać? 

 

Dodała, że aby zapobiec udarowi należy co jakiś czas mierzyć ciśnienie tętnicze, a w przypadku wątpliwości co do parametrów zgłosić się do lekarza rodzinnego, a także co najmniej raz do roku wykonać badania laboratoryjne - morfologię, jonogram, lipidogram, hormony tarczycy, poziom cukru we krwi. 

Dlaczego w pasie jezior było mniej zgonów? Naukowiec naniósł na mapę dane dot. COVID-19

Niższa liczba zgonów podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 na obszarach pokrytych jeziorami sugeruje, że obecny w nich fitoplankton może...

zobacz więcej

– Należy też zadbać o to, aby BMI (Body Mass Index, wskaźnik masy ciała) mieścił się w prawidłowych wartościach, bo otyłość jest jednym z czynników ryzyka. Trzeba też dbać o aktywność fizyczną kilka razy w tygodniu - nie na zasadzie biegu do pracy i z pracy, ale poświęcenia czasu dla siebie. Możemy zrobić dla siebie naprawdę dużo, żeby skontrolować sytuację i żeby zaistniała w naszym życiu równowaga – wyjaśniła lekarka. 

 

Po pierwszych niepokojących objawach niezwłocznie wezwać pogotowie 

 

Jak dodała, w przypadku pojawienia się pierwszych niepokojących objawów - m.in. zaburzeń mowy, paraliżu lub drętwienia twarzy, rąk lub nóg, problemów z widzeniem - należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Na pomoc pacjentowi jest zaledwie kilka godzin; dzięki szybkiej reakcji można uniknąć powikłań. 

 

– Dla mnie dramatem jest, gdy słyszę od pacjenta, że coś działo się już poprzedniego dnia, ale pomyślał, że położy się spać i będzie lepiej. A rano, wstając z łóżka, już się przewrócił, bo nie był w stanie ruszyć nogą czy ręką – powiedziała neurolog. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej