RAPORT

Pogarda

Chaos w Libanie. „Czas chrześcijański” i „czas muzułmański”

Zegar na budynku libańskiego parlamentu (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)
Zegar na budynku libańskiego parlamentu (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)

Najnowsze

Popularne

Podjęta w ostatniej chwili decyzja libańskiego rządu o opóźnieniu przesunięcia zegarów na czas letni spowodowała chaos i pogłębiła podziały religijne w kraju – poinformował w niedzielę „Guardian”.

W nocy z soboty na niedzielę zmiana czasu

W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca zmieniamy czas z zimowego na letni, przez co pośpimy o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem...

zobacz więcej

Na skutek decyzji premiera oraz pełniącego obowiązki prezydenta Libanu Nadżiba Mikatiego ludność małego kraju podzieliła się na dwie grupy, z których każda ma inną godzinę na zegarkach.


Liban do tej pory przesuwał zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca, podobnie jak większość krajów europejskich. Rząd Mikatiego podjął decyzję o przesunięciu tego na 21 kwietnia, kiedy skończy się ramadan. „Mikati uzasadnił decyzję tym, że chce umożliwić muzułmanom przerwanie postu związanego ze świętym miesiącem ramadan o godzinę wcześniej” – pisze „Guardian”.


Spór zaczyna mieć charakter wyznaniowy – wielu chrześcijańskich polityków i instytucji, w tym największy kościół (maronicki), odrzuciło zmianę. Jednak niektórzy muzułmanie również sprzeciwili się decyzji rządu i twierdzą, że post związany z ramadanem powinien zaczynać się o świcie i kończyć o zachodzie słońca niezależnie od strefy czasowej.

Napady na banki w Libanie. Ludzie z bronią ruszyli po własne oszczędności [WIDEO]

Do serii napadów na banki doszło w Libanie. Co ciekawe, placówki finansowe są terroryzowane nie przez zorganizowane grupy przestępcze, a przez...

zobacz więcej

Zamieszanie


Decyzja wywołała ogromne zamieszanie. Niektóre instytucje wprowadziły zmianę, podczas gdy inne odmówiły, a wielu mieszkańców Libanu znalazło się w sytuacji, w której musieli dostosowywać swoje zajęcia w różnych godzinach.


Po ogłoszeniu decyzji państwowe linie lotnicze Libanu, Middle East Airlines, podały, że godziny odlotów wszystkich lotów zaplanowanych z lotniska w Bejrucie między niedzielą a 21 kwietnia zostaną przesunięte o godzinę. „Podczas gdy dla instytucji publicznych decyzja rządu jest wiążąca, to wiele instytucji prywatnych, w tym stacje telewizyjne, szkoły i firmy, ogłosiły, że zignorują decyzję i przejdą na czas letni w niedzielę, jak wcześniej zaplanowano” – zauważył „Guardian”.


Rozłam doprowadził do żartów na temat „czasu muzułmańskiego” i „czasu chrześcijańskiego”, a różne wyszukiwarki internetowe wskazują różną godzinę.


Wiele osób postrzega tę kwestię jako odwrócenie uwagi od znaczących problemów gospodarczych i politycznych kraju. Liban jest w trakcie najgorszego kryzysu finansowego w swojej współczesnej historii. „Urzędnicy MFW ostrzegli niedawno, że kraj może czekać hiperinflacja, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania” – podkreślił „Guardian”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej