RAPORT

Pogarda

Żaby w Tatrach zaczęły gody. Nie spodziewają się mrozu do -16 stopni C [WIDEO]

Żaby rozpoczęły już gody (fot.PAP/Tomasz Waszczuk)
Żaby rozpoczęły już gody (fot.PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

Przyroda w Tatrach budzi się do życia. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zamieścili w mediach społecznościowych nagranie dokumentujące nadejście wiosny. „Pojawiły się pierwsze krokusy, żaby zaczynają gody” – informują. Jednak w poniedziałek w góry ma powrócić zima ze śniegiem i dużym mrozem.

Film zamieszczony na profilu TPN na Facebooku pokazuje Tatry w wiosennej odsłonie. „Możemy zobaczyć pierwsze kwiaty, m.in. krokusy i kaczeńce. Jednak największe wrażenie, szczególnie w Dolinie Kościeliskiej, robią gody żab” – mówi Tomasz Zając w nagraniu zrealizowanym przez Zespół Aktywnej Edukacji TPN.
Nie tylko piękne. Botanik o cennych właściwościach wiosennych roślin [WIDEO]

Wiosna jest czasem, kiedy korzystamy z energii Słońca – powiedział w TVP Info dr Artur Zagajewski. Botanik radził, jak można wykorzystać rosnące...

zobacz więcej

Niestety, ta sielanka w najbliższych dniach zostanie zakłócona. Od poniedziałku w Tatrach i Zakopanem spodziewany jest powrót zimy. Spadnie śnieg, a temperatura w górach spadnie poniżej zera, we wtorek w nocy nawet do -16 st. C.


Trudne warunki dla turystów


Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), obecnie w wyższych partiach gór panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana. W godzinach porannych śnieg jest twardy i zmrożony, po południu robi się mokry i przepadający, gdzieniegdzie jest wytopiony do warstwy skał.„Jest bardzo ślisko. Występuje silny wiatr, który utrudnia poruszanie się w partiach graniowych. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC” – głosi komunikat TPN.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również panują zmienne warunki – miejscami wystają kamienie i asfalt, gdzie indziej występują oblodzenia i zmrożony śnieg lub błoto pośniegowe, a na niektórych szlakach bocznych śnieg może być mokry i grząski. Wybierając się na spacery dolinami reglowymi warto zabrać raczki i kijki.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej