RAPORT

Pogarda

Koreańczycy na inauguracji 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beetovena

Będzie można usłyszeć V Symfonię „Koreańską” Krzysztofa Pendereckiego (fot. PAP/ Grzegorz Rogiński)
Będzie można usłyszeć V Symfonię „Koreańską” Krzysztofa Pendereckiego (fot. PAP/ Grzegorz Rogiński)

Najnowsze

Popularne

Rozpoczyna się 27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beetovena. W koncercie inauguracyjnym w Warszawie Orkiestra Symfoniczna Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki pod dyrekcją Chiyoung Chunga wykona m.in. V Symfonię „Koreańską” Krzysztofa Pendereckiego.

Premiera płyty „Witold Pilecki. Kwiat biały olbrzyma. Wiersze i piosennik”

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbyła się premiera płyty „Witold Pilecki. Kwiat biały olbrzyma. Wiersze i piosennik”....

zobacz więcej

„Gdyby można było z dźwięków utworzyć płaszcz ochronny nad Ukrainą… Dziś, kiedy znaleźliśmy się w obliczu zła, jeszcze mocniej przemówić może do nas muzyka Ludwiga van Beethovena. To przecież Beethoven stał się symbolem artysty wolnego” - zaznaczyła w przesłaniu do publiczności Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny przedsięwzięcia.


Solistką koncertu inauguracyjnego będzie reprezentantka pianistek młodego pokolenia Chloe Jiyeong. Laureatka wielu ważnych w świecie muzycznym nagród. Występowała na scenach w Niemczech, Francji, Polsce, Włoszech, Czechach, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Anglii, Danii, USA, Argentynie, Meksyku, Peru, Japonii i w swojej rodzinnej Korei Południowej.


„Koreańska” symfonia


V Symfonia Krzysztofa Pendereckiego nazywana jest „Koreańską”, choć tej nazwy kompozytor nie umieścił w partyturze. Utwór, który powstał na zamówienie Międzynarodowego Towarzystwa Kulturalnego Korei, miał uczcić 50. Rocznicę uwolnienie Korei spod okupacji japońskiej.


Fragmentem utworu odnoszącym się do uroczystości, na którą został skomponowany, jest wprowadzenie do „Symfonii starej patriotycznej pieśni”, zakazanej w okresie niewoli japońskiej. Premiera dzieła miała miejsce 14 sierpnia 1992 r.; Orkiestrą Symfoniczną Radia Koreańskiego dyrygował wówczas Krzysztof Penderecki.


W Warszawie utwór, jak i pozostałe kompozycje, wykona Korea National University of Arts Symphony Orchestra – Orkiestra Symfoniczna Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki (KNUA).

Wicepremier Gliński: Solidaryzujemy się z Ukrainą i zmieniamy, już któryś raz, geopolitykę

Wspominamy tutaj o polskiej solidarności jako o jednym z bardzo istotnych wymiarów aksjologicznych naszej wspólnoty. Tę solidarność potwierdzamy...

zobacz więcej

W warszawskiej Filharmonii Narodowej orkiestrą dyrygować będzie Chi-Yong Chung, jeden z najbardziej rozchwytywanych koreańskich dyrygentów swojego pokolenia. Dyrygował wieloma orkiestrami koreańskimi, jest również ceniony jako dyrygent operowy. Obecnie jest dyrektorem Szkoły Muzycznej Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki oraz dyrektorem muzycznym Filharmonii Incheon.


Nie tylko Beethoven


W programie wieczoru inauguracyjnego znajdą się także kompozycje Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Young Jo Lee.


Podczas 13 festiwalowych dni, od 26 marca do 7 kwietnia, zaplanowanych jest 10 koncertów symfonicznych i pięć kameralnych, podczas których wystąpi wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów, zaproszonych przez Elżbietę Penderecką. 


Zgodnie z tradycją zaplanowano także imprezy towarzyszące, m.in. wystawę manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i międzynarodowe sympozjum naukowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej