RAPORT

Pogarda

Gen. Polko: Rosjanie niczym za Stalina, są mięsem armatnim

Rosyjscy żołnierze dostają przestarzały sprzęt (fot.Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)
Rosyjscy żołnierze dostają przestarzały sprzęt (fot.Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie - ocenił były dowódca GROM gen. Roman Polko. Wyjaśnił, że żołnierze dostają sprzęt z minionej epoki, co skazuje ich na to, by „ginęli falami”.

Putin znowu straszy. Rosja ma rozmieścić na Białorusi taktyczną broń jądrową

Władimir Putin ponownie straszy użyciem broni nuklearnej. Na antenie rosyjskiej telewizji zapowiedział rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na...

zobacz więcejW środę niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT) opublikował zdjęcia i filmy, na których widać pociąg wiozący czołgi T-54, zmierzający na zachód Rosji. CIT dowiedział się, że pociąg wyjechał z miasta Arsenjew w Kraju Nadmorskim na Daleki Wschodzie Rosji, w którym mieści się Centralna Baza Rezerw i Składowania Czołgów. Na zdjęciu widać czołgi T-54 oraz późniejszy model T-55.


Generał Polko odnosząc się do możliwości użycia przez Rosję w walce czołgów opracowywanych jeszcze podczas II wojny światowej powiedział, że „pokazuje to słabość rosyjskich sił zbrojnych i jednocześnie bezwzględne traktowanie własnych żołnierzy”.


„Rosja walczy jak za Stalina”


– To czołgi z zupełnie innej epoki, Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami – dodał.

Były dowódca GROM zaznaczył, że czołgi T-55 mają bardzo ograniczone możliwości działania, strzelania w ruchu czy w nocy.

Szef MSZ Ukrainy o ratyfikacji Statutu Rzymskiego

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opowiedział się za ratyfikacją przez Kijów Statutu Rzymskiego, który jest podstawą działalności...

zobacz więcej

To są zabytki, to jak dawanie żołnierzom złudzeń, że cokolwiek ich chroni. To przestarzałe czołgi z litej stali i lufy, które nie spełniają warunków i możliwości użycia współczesnej amunicji oraz brak systemów kierowania ogniem. W konfrontacji nawet ze współczesnymi bojowymi wozami te czołgi nie mają żadnych szans – ocenił.


Pytany, czy rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia, ocenił, że ona „tak naprawdę nigdy się nie rozpędziła”. Stwierdził, że o słabości Rosjan świadczy fakt, że „druga armia świata” przez pół roku nie zdołała zdobyć tej miejscowości i prawdopodobnie straciła tam więcej żołnierzy niż wynosi liczba mieszkańców.Nawet jeśli uda im się zdobyć ten Bachmut, to będzie to pyrrusowe zwycięstwo. Te straty są niewspółmierne do korzyści jaką byłoby nawet teraz zdobycie tej miejscowości – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej