RAPORT

Pogarda

Tunezja: utonęło co najmniej 19 migrantów

Tunezyjska Gwardia Narodowa wyłapuje łodzie z nielegalnymi migrantami. (Fot. Yassine Gaidi/Agencja Anadolu; Getty Images)
Tunezyjska Gwardia Narodowa wyłapuje łodzie z nielegalnymi migrantami. (Fot. Yassine Gaidi/Agencja Anadolu; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 19 osób w wyniku zatonięcia łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch – poinformowała agencja Reutera. W ciągu ostatnich czterech dni u wybrzeża miasta Safakis zatonęło pięć łodzi z migrantami, przy czym 9 osób straciło życie, a 67 nadal uznaje się za zaginione.

Tłuści oligarchowie się pasą, reszta coraz biedniejsza. Rosyjska klasa średnia zanika

Klasa średnia w Rosji będzie się kurczyła, a nierówności społeczne będą rosły w najbliższych latach, jak wynika z ekonomicznej analizy...

zobacz więcej

Reuters zauważa, że najnowsza katastrofa następuje w środku zorganizowanej przez tunezyjskie władze fali aresztowań nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej. Wielu z nich stara się obecnie opuścić Tunezję po wypowiedziach prezydenta tego państwa Kaisa Saieda, skierowanych przeciwko nielegalnej migracji – zauważa agencja AFP.


Czytaj także: Duży atak sił USA na irańskie bazy w Syrii. Jest zapowiedź odwetu


W lutym prezydent Saied nakazał powzięcie „pilnych środków”, mających na celu ograniczenie migracji, twierdząc, że obecność w Tunezji nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej jest źródłem „przemocy i zbrodni” i częścią „przestępczego przedsięwzięcia” mającego na celu „zmianę struktury demograficznej” kraju.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Niszczycielskie tornada w Missisipi. Jest wiele ofiar śmiertelnych [WIDEO]

Do 23 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego tornada, które w piątek wieczorem przetoczyło się przez wiejskie tereny Missisipi i Alabamy w USA...

zobacz więcej

Później, po oburzeniu, jakie wywołały wypowiedzi prezydenta oraz skargach migrantów, że spowodowały one wzrost ataków przeciwko nim, Saied tłumaczył, że został źle zrozumiany i nazwał migrantów z Afryki Subsaharyjskiej „braćmi” Tunezyjczyków.


Czytaj także: Rekord fali migracyjnej na włoskiej wyspie. Bilans może wzrosnąć


Unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson określiła w marcu wcześniejsze komentarze Saieda, dotyczące migrantów za „niepokojące”, ale dodała, że Unia Europejska będzie dalej współpracowała z tym „kluczowym krajem” w celu zapobiegania nielegalnej migracji do Europy.


Według oficjalnych danych w 11-milionowej Tunezji żyje ponad 21 tys. osób pochodzących z krajów Afryki Subsaharyjskiej, a pobyt w tym kraju większości z nich nie jest uregulowany. Zgodnie z włoskimi statystykami, w 2022 r. ponad 32 tys. migrantów, w tym 18 tys. Tunezyjczyków, przybyło do Włoch nielegalnie z Tunezji.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej