RAPORT

Pogarda

Finlandia: poseł partii optującej za NATO został pobity na stacji metra

Wybory do fińskiego parlamentu za tydzień. Zaatakowany poseł Zyskowicz kandyduje. (Fot. Independent Picture Service/Universal Images Group; Getty Images)
Wybory do fińskiego parlamentu za tydzień. Zaatakowany poseł Zyskowicz kandyduje. (Fot. Independent Picture Service/Universal Images Group; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ben Zyskowicz, wieloletni deputowany Koalicji Narodowej, która jest na czele sondaży, został uderzony w twarz i powalony na ziemię. Polityk, będący w trakcie wyborczej agitacji, czekał na metro w Helsinkach. Napastnik, który groził posłowi także śmiercią, został szybko ujęty przez policję.

Polski obywatel zginął na Ukrainie. Był żołnierzem

W piątek zginął kolejny żołnierz Ukrainy-obywatel Polski, a dwaj, którzy zostali ranni kilka dni temu, wciąż są w stanie poważnym – przekazał w...

zobacz więcej

– Atak był wyraźnie z powodów politycznych. Ten człowiek rozpoznał mnie; wyzywał za NATO i za żydostwo; mówił, że chciałby mnie wepchnąć pod pociąg – relacjonował lokalnym mediom 69-letni Ben Zyskowicz. Doświadczony polityk przebywał w sobotę około południa we wschodnich Helsinkach w towarzystwie dwóch członków swojego sztabu wyborczego. Zdarzenie zostało nagrane.


Czytaj także: Chciał szpiegować w MTK. Rosyjski agent oskarżony przez amerykańską prokuraturę


Atak na posła został potępiony przez wszystkich liderów politycznych oraz prezydenta. „Nienawiść, groźby, a tym bardziej w okresie wyborczym są pogwałceniem demokracji” –ocenił prezydent Sauli Niinisto. „Zdarzenie jest wstrząsające i całkowicie godne potępienia. Każdy ma prawo do prowadzenia kampanii w spokoju, bez groźby przemocy” – przekazała z kolei premier Sanna Marin.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Ukraina w NATO? Fogiel: Nie wydaje się to już niemożliwe

Przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel powiedział, że podczas szczytu w Wilnie, NATO powinno określić perspektywę...

zobacz więcej

Media zwracają uwagę, że w Finlandii ataki na polityków są „rzadkością”. Na początku 2021 r. zaatakowany fizycznie został także m.in. były premier Juha Sipila, gdy przechodził przez przejście dla pieszych przed parlamentem. Z kolei podczas wiecu wyborczego przy okazji poprzednich wyborów wiosną 2019 r. grożono także ówczesnemu ministrowi spraw zagranicznych Timo Soiniemu.


Czytaj także: Aktywiści klimatyczni spalili radiowozy. Policjanci zaatakowani koktajlami Mołotowa [WIDEO]


Zyskowicz zasiada w parlamencie od końca lat 70. Jego ojciec był żydem polskiego pochodzenia, przeżył obóz koncentracyjny, a następnie wyemigrował do Szwecji. Warto przypomnieć, że wybory parlamentarne do Eduskunty odbędą się za tydzień. Obecnie głos z wyprzedzeniem można oddać np. w bibliotekach, centrach handlowych czy budynkach gminnych. Z tej możliwości skorzystało już ok. 20 proc. wyborców.


Według sondaży opublikowanych w ostatnich tygodniach na czele są trzy partie: liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK), socjaldemokraci premier Marin oraz narodowo-konserwatywna partia „Finowie” (PS). Różnice poparcia między tymi partiami są na poziomie błędu statystycznego. Na KOK zagłosowałoby niespełna 21 proc., na SDP: ok. 19,5 proc., na PS: ok. 19 proc. Koalicja Narodowa była jedynym ugrupowaniem, które w przeszłości przez wiele lat opowiadało się za wejściem Finlandii do NATO. W 2022 r., po ataku Rosji na Ukrainę, krok ten poparły niemal wszystkie (oprócz skrajnej lewicy) partie w parlamencie.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej